Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostki

Zespół stresu pourazowego (PTSD)

Rate this post

Zespół stresu pourazowego może sprawić, że czujesz jakbyś utknął z ciągłym poczuciem zagrożenia i bolesnych wspomnień. Ale dzięki nowym umiejętnościom radzenia sobie możesz znów czuć się bezpiecznie i uwolnić się od traumy.

Co to jest PTSD?

Po traumatycznym przeżyciu normalne jest uczucie strachu, smutku, niepokoju i rozłąki. Ale jeśli zdenerwowanie nie zniknie, możesz cierpieć na zespół stresu pourazowego (PTSD). Zespół stresu pourazowego może rozwinąć się po każdym zdarzeniu, które wzbudza obawy o swoje bezpieczeństwo. Większość ludzi kojarzy PTSD z gwałtem lub żołnierzami poszkodowanymi w bitwach – a walka militarna jest najczęstszą przyczyną PTSD u mężczyzn. Ale każde wydarzenie lub seria wydarzeń, które przytłaczają Cię poczuciem beznadziejności i bezradności i pozostawiają emocjonalnie rozbicie, mogą wywołać PTSD – zwłaszcza jeśli wydarzenie wydaje się nieprzewidywalne i niekontrolowane.

Czy udaje ci się zatrzymać tu i teraz?

Zespół stresu pourazowego może dotyczyć osób, które osobiście doświadczyły traumatycznego wydarzenia, tych, którzy byli jego świadkami, lub tych, którzy pozbyli się jego fragmentów, szczególnie u pracowników służb ratunkowych i funkcjonariuszy organów ścigania. Może nawet wystąpić u przyjaciół lub członków rodziny tych, którzy przeżyli prawdziwą traumę. Bez względu na przyczynę PTSD, szukając leczenia, sięgając po wsparcie i rozwijając nowe umiejętności radzenia sobie, możesz nauczyć się radzić sobie z objawami, redukować bolesne wspomnienia i żyć dalej.

Co powoduje PTSD?

Kiedy doświadczasz stresującego wydarzenia, twój układ nerwowy reaguje impulsem „walcz lub uciekaj”. Serce bije szybciej, ciśnienie krwi wzrasta, a mięśnie napinają się, zwiększając siłę i szybkość reakcji. Gdy niebezpieczeństwo minie, twój układ nerwowy uspokaja twoje ciało, obniża tętno i ciśnienie krwi, wszystko wracają do normalnego stanu.

PTSD występuje, gdy doświadczasz zbyt dużego stresu w danej sytuacji. Nawet jeśli niebezpieczeństwo minęło, twój system nerwowy „utknął”, nie jest w stanie powrócić do normalnego stanu równowagi i nie możesz oderwać myśli od tego wydarzenia. Wyzdrowienie z PTSD polega na pomaganiu Twojemu systemowi nerwowemu w „odklejeniu się”, dzięki czemu możesz wyleczyć się i wyjść z traumy.PTSD a normalna reakcja na traumatyczne wydarzenia

Po traumatycznym wydarzeniu, takim jak klęska żywiołowa, wypadek drogowy, atak terrorystyczny lub napaść, prawie każdy doświadcza przynajmniej niektórych objawów PTSD. Kiedy twoje poczucie bezpieczeństwa i zaufania zostały zachwiane, to normalne, że czujesz się niezrównoważony, rozłączony lub odrętwiały. Bardzo często miewamy złe sny, odczuwamy strach i trudno jest przestać myśleć o tym, co się stało. Są to normalne reakcje na nietypowe zdarzenia.

Jednak dla większości ludzi objawy te są krótkotrwałe. Mogą trwać kilka dni lub nawet tygodni, ale stopniowo ustępują. Jednak w przypadku w którym występuje zespół stresu pourazowego, objawy nie zmniejszają się i nie czujesz się lepiej pomimo upływu czasu. W rzeczywistości możesz zacząć czuć się gorzej.

Oznaki i objawy PTSD

Zespół stresu pourazowego rozwija się różnie w zależności od osoby, ponieważ układ nerwowy każdego z nas i tolerancja na stres są nieco inne. Chociaż najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie objawów PTSD w ciągu kilku godzin lub dni po traumatycznym wydarzeniu, czasami mogą minąć tygodnie, miesiące, a nawet lata, zanim się pojawią. Czasami objawy pojawiają się pozornie znikąd. Innym razem są wywoływane przez coś, co przypomina oryginalne traumatyczne wydarzenie, takie jak hałas, obraz, określone słowa lub zapach.

Chociaż każdy doświadcza PTSD inaczej, istnieją cztery główne typy objawów.

  • Ponowne doświadczanie traumatycznego wydarzenia poprzez natrętne wspomnienia, retrospekcje, koszmary lub intensywne reakcje psychiczne lub fizyczne, gdy przypomnimy sobie o traumie.
  • Unikanie i odrętwienie, takie jak unikanie wszystkiego, co przypomina ci o traumie, niemożność zapamiętania aspektów ciężkiej próby, utrata zainteresowania czynnościami i ogólnie życiem, uczucie odrętwienia emocjonalnego i oderwania od innych oraz poczucie ograniczonej przyszłości.
  • Nadmierne pobudzenie, w tym problemy ze snem, drażliwość, nadmierna czujność (w ciągłym „czerwonym alarmie”), nerwowość lub łatwość zaskakiwania, wybuchy złości oraz agresywne, autodestrukcyjne lub lekkomyślne zachowanie.
  • Negatywne zmiany myśli i nastroju, takie jak poczucie wyobcowania i samotności, trudności z koncentracją lub zapamiętywaniem, depresja i beznadziejność, poczucie nieufności i zdrady oraz poczucie winy, wstydu lub samoobwiniania.

Czynniki ryzyka PTSD

Chociaż nie można przewidzieć, u kogo rozwinie się zespół stresu pourazowego w odpowiedzi na traumę, istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają twoją podatność. Wiele czynników ryzyka krąży wokół natury samego zdarzenia traumatycznego. Zdarzenia traumatyczne częściej powodują PTSD, gdy wiążą się z poważnym zagrożeniem dla twojego życia lub bezpieczeństwa osobistego: im bardziej ekstremalne i przedłużone zagrożenie, tym większe ryzyko wystąpienia PTSD w odpowiedzi. Zamierzone krzywdy wyrządzone przez człowieka — takie jak gwałt, napaść i tortury — są również zwykle bardziej traumatyczne niż inne lub bardziej bezosobowe wypadki i katastrofy. Istotną rolę odgrywa również stopień, w jakim traumatyczne wydarzenie było nieoczekiwane, niekontrolowane i nieuniknione.

 
Comment here