Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjeKsiążkiRelacje

Lęk przed odrzuceniem czy lęk przed bliskością?

Rate this post

Strach przed intymnością może zrujnować relacje. Wszyscy pragniemy związku, ale z powodu traumy doznanej w dzieciństwie lub być może w wyniku związku w wieku dorosłym, który był nieudany, niektórzy ludzie dowiadują się, że bezpieczniej jest trzymać innych na dystans. Ale takie postępowanie przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i często prowadzi do destrukcyjnego przywiązania lub zaburzeń intymności.

Co to jest zaburzenie intymności?

Zaburzenie intymności to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się głęboką trudnością w nawiązywaniu bliskich lub intymnych relacji z innymi ludźmi. Uważa się, że zaburzenia intymności są spowodowane zarówno czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi. Jeśli masz zaburzenie intymności, prawdopodobnie zmagasz się z opuszczeniem czujności i byciem bezbronnym wobec innej osoby. Może to być frustrujące nie tylko dla osoby unikającej, która może czuć, że stawia się jej zbyt wiele emocjonalnych wymagań, ale także dla potencjalnych partnerów lub małżonków, którzy pragną głębszego związku.

Jakie jest słowo na strach przed intymnością?

Strach przed intymnością jest czasami określany jako afenfobia, która jest lękiem przed dotykiem, i filofobią, która jest lękiem przed emocjonalnym przywiązaniem lub zakochaniem się. Dla wielu osób problemy związane z intymnością mogą być związane z doświadczeniami z lat formacji, takimi jak porzucenie lub zaniedbanie przez rodzica, utrata rodzica lub znęcanie się z rąk rodzica — osoby, która przede wszystkim ma je kochać i chronić. W związku z tym te zranione osoby są przygotowywane do rozwijania problemów związanych z zaufaniem. Ponadto osoby z problemami z przywiązaniem mogły mieć złamane serce w wieku dorosłym i są skamieniałe na myśl, że kiedykolwiek postawią się w sytuacji ponownego zranienia.

Co to znaczy mieć intymny związek?

Intymność jest podstawą bliskiej, osobistej relacji. Jest to emocjonalne połączenie, które często jest zarezerwowane dla „wyjątkowej osoby”. Eksperci twierdzą, że istnieje wiele rodzajów intymności:Intymność emocjonalna — zdejmujemy maskę, którą nosimy publicznie, gdy jesteśmy z ludźmi, których kochamy najbardziej. Następuje dzielenie się uczuciami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi, bez obawy o to, że zostaniemy osądzeni. Znamy swoje nadzieje i marzenia, co ich uszczęśliwia i czego najbardziej się boją. To bezpieczne miejsce w umyśle, w którym czujemy się naprawdę kochani, rozumiani i doceniani.

Intymność seksualna — bezpośredni wyraz miłości i uczucia. To zmysłowe i seksualne połączenie, które jest ekscytujące i satysfakcjonujące dla obojga partnerów.

Intelektualna intymność — Ta forma intymności rozwija się dzięki ciągłej komunikacji. Pytacie się nawzajem o opinie, czy temat dotyczy rodzicielstwa, polityki, finansów czy zdrowia. Dzielenie się pomysłami, a nawet namiętne dyskutowanie opinii to mile widziane ćwiczenie, w którym każdy partner jest słyszany i szanowany.

Duchowa intymność — Duchowość dla większości z nas to poczucie, że jesteśmy częścią czegoś większego niż my sami. Duchowa intymność polega na dzieleniu się tym duchowym lub religijnym połączeniem, czy to w kościele, czy na szczycie góry. Wspólne przeżywanie takich wspaniałych chwil podnosi więź między partnerami.

Leczenie zaburzeń intymności

Jeśli ty i twój partner rozstaliście się z powodu strachu przed intymnością w którymkolwiek z tych obszarów, możesz poprosić o poradę indywidualną lub dla par, aby zrozumieć, dlaczego nie masz problem z wejściem w relacje. Poprzez terapię rozmową osoby są w stanie uzyskać wgląd w traumę lub inne problemy emocjonalne, które leżą u podstaw ich zachowania. Potrafią zidentyfikować negatywne wzorce myślowe, które odtwarzają się w mózgu jak nagranie i zmienić je na obiektywne, pozytywne, które pomogą im wyjść poza przeszłe rany i rozwinąć prawdziwą intymność.
Comment here