Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiPoradyRelacjeSeksualność

10 emocjonalnych potrzeb do rozważenia w związkach

Rate this post

Każdy ma potrzeby emocjonalne. Zastanów się nad podstawowymi potrzebami przetrwania, takimi jak woda, powietrze, jedzenie i schronienie. Zaspokojenie tych fizycznych potrzeb oznacza, że ​​możesz pozostać przy życiu, ale potrzeba więcej, aby nadać życiu sens.

Nie możesz zobaczyć ani dotknąć rzeczy takich jak towarzystwo, uczucie, bezpieczeństwo czy uznanie, ale są one równie cenne. To samo dotyczy poczucia bycia słyszanym lub docenianym.

W związku siła więzi może mieć duży wpływ na to, czy oboje zaspokoicie swoje potrzeby. Chociaż każdy związek wygląda trochę inaczej, te 10 potrzeb emocjonalnych jest dobrym punktem wyjścia do rozważenia, czy ty i twój partner otrzymujecie to, czego potrzebujecie w związku, który tworzycie.

1. Uczucie

Większość relacji obejmuje różne rodzaje uczuć:

 • fizyczny dotyk
 • intymność seksualna
 • ciepłe słowa
 • miłe gesty

Przywiązanie pomaga budować więź i zwiększać bliskość.Nie wszyscy okazują uczucia w ten sam sposób, ale partnerzy zazwyczaj przyzwyczajają się do swoich wyjątkowych podejść do zaspokajania tej potrzeby. Ktoś, kto nie mówi „kocham cię”, może na przykład okazać szacunek poprzez swoje działania.

Jeśli nagle zmieni się poziom uczuć w twoim związku, możesz zacząć się martwić. Wiele problemów w związku wynika z braku uczucia i całkiem zrozumiałe jest zastanawianie się, dlaczego niegdyś czuły partner wydaje się odległy lub unikający dotyku. Jeśli wydają się mniej czułe niż zwykle, dobrym początkiem jest rozmowa. Pamiętaj, nie wiesz, co się dzieje bez zadawania pytań. Wypróbuj niekonfrontacyjne podejście:

„Ostatnio zauważyłem pewien dystans. Kiedy nie możemy zbliżyć się poprzez dotyk, czuję się samotny. Zastanawiam się, czy istnieje sposób, w jaki moglibyśmy spróbować na ten temat porozmawiać, jeśli nie czujesz się teraz na siłach do fizycznego okazania uczucia”.

2. Akceptacja

Wiedza, że ​​twój partner akceptuje cię takim, jakim jesteś, może pomóc w stworzeniu poczucia przynależności w związku. Akceptacja nie oznacza jednak tylko, że akceptuje ciebie. Oznacza to również, że czujesz, że pasujesz do jego bliskich znajomych i należysz do jego życia.

To poczucie przynależności może wzrosnąć, gdy:

 • przedstawi Cię rodzinie i znajomym
 • zaplanuje działania do wspólnego wykonania
 • dzieli się marzeniami i celami na przyszłość
 • pyta o radę przy podejmowaniu decyzji

Jeśli nie czujesz się akceptowany, możesz czuć się, jakbyś stał gdzieś obok. Nie jest to odpowiednie miejsce. Niektórzy ludzie nie otwierają się łatwo i mogą mieć inne powody, dla których nie włączają cię w pewne części swojego życia. Mimo to poczucie, że nie jesteś jego częścią, może utrudnić ci zobaczenie siebie w związku na dłuższą metę. Oto jedna strategia do wypróbowania: jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zaproś partnera na spotkanie z przyjaciółmi i rodziną. Użyj tego, aby otworzyć rozmowę o tym, jak chciałbyś być bardziej zaangażowany w jego życie.

3. Walidacja

Nawet najbliżsi partnerzy nie zawsze się zgadzają i to jest w porządku. Jeśli jednak nie zgadzasz się całkowicie, nadal chcesz wiedzieć, że usłyszeli Twoje obawy by zrozumieć, skąd pochodzisz.

Według badania z 2016 roku dla większości par ważne jest, aby operować na tej samej długości fali. Kiedy twój partner zupełnie nie widzi twojej perspektywy, możesz czuć się niezrozumiany. Jeśli całkowicie odrzuci twoje uczucia, możesz czuć się ignorowany lub lekceważony. Ale jeśli stale czujesz się niesłyszany lub unieważniany, możesz zacząć budować urazę, więc najlepiej rozwiązać ten problem wcześniej niż później.

Próbować:

„Ostatnio nie czułem się słyszany, kiedy poruszam ważne kwestie. Czy moglibyśmy znaleźć dobry czas na poważne rozmowy, kiedy oboje możemy słuchać bez rozpraszania się?”

4. Autonomia

W miarę pogłębiania się relacji partnerzy często zaczynają dzielić się zainteresowaniami, zajęciami i innymi aspektami codziennego życia. Możesz zauważyć, że w miarę zbliżania się stajecie się coraz bardziej jednością.

Ale bez względu na to, jak silny staje się wasz związek, ważne jest, aby zachować poczucie siebie. Chociaż możecie mieć wiele wspólnego, jesteście dwiema oddzielnymi osobami o wyjątkowych celach, hobby, przyjaciołach i wartościach — i to jest dobre.

Jeśli zaczęliście wtapiać w swoją tożsamość, cofnij się o krok, aby zbadać sytuację. To mieszanie jaźni może nastąpić naturalnie, gdy się zbliżcie do siebie, ale może się również zdarzyć, gdy uważasz, że musisz stać się bardziej podobny do partnera, aby związek się powiódł.

W rzeczywistości podtrzymywanie indywidualnych zainteresowań może podsycać wzajemną ciekawość, co może wzmocnić wasz związek i sprawić, że będzie on zabawny. Jeśli tracisz z oczu siebie na rzecz związku, poświęć trochę czasu na ponowne nawiązanie kontaktu z przyjaciółmi lub wznowienie starego hobby.

5. Bezpieczeństwo

Zdrowy związek powinien być bezpieczny, ale bezpieczeństwo może oznaczać wiele rzeczy.

Jeśli czujesz się bezpiecznie w swoim związku, zazwyczaj:

 • wiesz, że szanuje się twoje granice
 • czujesz się bezpiecznie, dzieląc się swoimi uczuciami
 • czujesz się z nim fizycznie bezpiecznie
 • wierzysz, że wspiera twoje wybory
 • czujesz się w stanie podzielić się swoimi uczuciami

Wyznaczenie wyraźnych granic może pomóc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa:

„Nie chcę, żeby na mnie krzyczano, więc nie odpowiem, jeśli podniesiesz głos”.

Jeśli twój partner staje się agresywny, poszukaj profesjonalnego wsparcia. Przemoc fizyczna jest często łatwa do rozpoznania, ale przemoc emocjonalna może również sprawić, że poczujesz się niebezpiecznie, nawet jeśli nie możesz określić, dlaczego.

6. Zaufanie

Zaufanie i bezpieczeństwo często idą w parze. Trudno jest czuć się fizycznie lub emocjonalnie bezpiecznie z kimś, komu nie można ufać. Kiedy komuś ufasz, wiesz, że troszczy się zarówno o ciebie, jak i o siebie. Jeśli zaczniesz w nie wątpić, spróbuj wspomnieć o konkretnych zachowaniach, takich jak spóźnianie się bez wyjaśnienia. Pomaga to dotrzeć do sedna tego, co się dzieje, jednocześnie dotykając podstawy potrzeb komunikacyjnych.

Generalnie zaufanie nie pojawia się od razu. Kultywujesz ją z biegiem czasu, ale możesz ją też w jednej chwili stracić. Złamane zaufanie można czasem naprawić, ale wymaga to wysiłku obojga partnerów, a często wsparcia terapeuty.Opowiedz otwarcie, jak poradzisz sobie z naruszeniem zaufania w związku. Chociaż Twoja konkretna odpowiedź może się różnić w zależności od kontekstu danej sytuacji, prawdopodobnie masz dobre pojęcie o zachowaniach, których nie możesz zaakceptować, takich jak niewierność lub kłamstwo. Nie czuj się winny z powodu informowania partnera o tych, którzy złamali umowę.

7. Empatia

Posiadanie empatii oznacza, że ​​możesz sobie wyobrazić, jak czuje się ktoś inny. Ta umiejętność jest niezbędna w romantycznych związkach, ponieważ pomaga ludziom zrozumieć się nawzajem i budować głębsze więzi.

Ale po początkowym przypływie rozczarowania i gniewu zaczynasz rozważać ich stronę. Ostatnio mają problemy w pracy i ten niepokój zaczął wpływać na ich sen. Większość ich emocjonalnej energii poszła na planowanie dużego projektu, który może pomóc odwrócić sytuację. Twoje zrozumienie jego sytuacji pomaga ci zaakceptować to, co się stało i zaoferować mu współczucie i przebaczenie, które mogą was zbliżyć. Z drugiej strony kontynuowanie żalu może prowadzić do kłótni lub poróżnić was na inne sposoby.

8. Priorytetyzacja

To całkiem normalne, że chcesz, aby twój partner uczynił cię priorytetem. Chcesz wiedzieć, że jesteś na pierwszym miejscu i że po zaspokojeniu własnych potrzeb Twoje są następne w kolejce.

Oczywiście większość ludzi ma kilka (lub więcej) znaczących związków. Od czasu do czasu ktoś inny w ich życiu może być na pierwszym miejscu, na przykład przyjaciel przechodzący kryzys lub członek rodziny doświadczający trudnej sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie czujesz się priorytetem w życiu partnera, prawdopodobnie czujesz, że tak naprawdę nie ceni on twojej obecności. To może sprawić, że będziesz się zastanawiać, dlaczego w ogóle zawracać sobie głowę związkiem.

Rozmowa często może pomóc. Po pierwsze, wspomnij, dlaczego nie czujesz się traktowany priorytetowo — wypróbuj stwierdzenie „ja”, aby uniknąć osądzania. Może nie odpisuje na twoje wiadomości przez dzień lub dłużej, albo konsekwentnie zmienia termin spotkania, aby spotkać się ze znajomymi. Następnie zasugeruj możliwe rozwiązanie, takie jak odpowiadanie na SMS-y każdego wieczoru lub rozmowa przez telefon albo wybranie zwykłej randki.

9. Jedność

W porządku jest nie robić wszystkiego razem. W rzeczywistości utrzymywanie odrębnych zainteresowań i przyjaźni może być dobre dla indywidualnego zdrowia psychicznego, a także dla zdrowia twojego związku (patrz autonomia powyżej).

Ale prawdopodobnie chcesz jednocześnie poczuć się zjednoczony z partnerem. To całkowicie zrozumiałe. Po co są związki, jeśli nie dzielenie życia? Bez jedności możesz czuć się samotny, nawet jeśli spędzacie ze sobą większość czasu. Może się wydawać, że jesteście tylko dwojgiem ludzi, którzy dzielą przestrzeń życiową lub czasami spędzają razem czas. Są duże szanse, że nie chcesz, aby twój związek się rozwijał. Oto dobra wiadomość: jeśli brakuje Ci tego poczucia jedności, całkowicie możliwe jest ponowne zjednoczenie się i ponowne zaangażowanie.

Kilka pomocnych wskazówek:

 • Zadawaj pytania dotyczące aspektu ich codziennego życia, o którym nigdy wcześniej nie myślałeś.
 • Zaproponuj nową aktywność do wspólnego wypróbowania.
 • Wyrwij się ze zwykłej rutyny, wybierając się na jednodniową lub weekendową wycieczkę.
 • Połącz wspólne wspomnienia lub zamień indywidualne z dzieciństwa.

10. Przestrzeń

Jedność jest ważna, ale przestrzeń też. Przestrzeń w związku oznacza, że ​​oboje macie swobodę robienia własnych rzeczy, kiedy tylko chcecie. Czujesz wsparcie, ale wiesz, że możesz dokonywać własnych wyborów. Oznacza to również, że nadal możesz cieszyć się prywatnością. Ta prywatność może oznaczać oddzielne przestrzenie do pracy lub wypoczynku w domu, ale oznacza także prywatność emocjonalną.

Bycie szczerym nie oznacza, że ​​musisz dzielić się każdą myślą, która przychodzi ci do głowy. Jeśli na przykład czujesz się zirytowany, uzyskanie trochę fizycznej i emocjonalnej przestrzeni może pomóc ci przepracować te myśli w zdrowy sposób i uniknąć wyładowywania się na partnerze. Jeśli chodzi o przestrzeń, prośba o to, czego potrzebujesz, jest kluczem.

Rozważać:

 • wyrzeźbić trochę samotności każdego dnia
 • stworzenie dla siebie prywatnej przestrzeni w domu, niezależnie od tego, czy jest to osobny pokój, czy mały zakątek
 • spędzać więcej czasu na zewnątrz

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać

Zanim zagłębimy się w niektóre kluczowe potrzeby emocjonalne w związku, ważne jest, aby rozważyć kilka rzeczy. Możesz mieć różne potrzeby przez całe życie, a Twoje potrzeby mogą się zmieniać w ramach jednego związku. Może się to zdarzyć, gdy dowiesz się więcej o sobie poprzez rozwój osobisty lub w związku z partnerem i rozwojem jako para.

To zupełnie normalne, że z czasem przystosowujesz się, nawet po to, by odkryć potrzeby, których nigdy wcześniej nie brałeś pod uwagę. Przeszłe doświadczenia również mogą mieć wpływ. Na przykład twoje doświadczenie z poprzedniego związku mogło cię nauczyć, jak ważna jest komunikacja .

Ludzie mogą mieć różne potrzeby

Ponownie, potrzeby emocjonalne różnią się w zależności od osoby. Na przykład niektórzy ludzie mogą cenić przynależność ponad miłość lub zaufanie ponad pożądanie. Chociaż możesz traktować priorytetowo pewne rzeczy, takie jak uwaga i więź, twój partner może przywiązywać większą wagę do prywatności i niezależności.

Nie oznacza to, że Twój związek jest skazany na zagładę, ale być może będziesz musiał włożyć dodatkowy wysiłek w komunikowanie potrzeb.

Nikt nie musi spełniać Twoich potrzeb

Potrzeby emocjonalne odgrywają ważną rolę w zadowoleniu związku. Jeśli są spełnione, możesz czuć się zadowolony, podekscytowany lub radosny. Z drugiej strony, kiedy nie zostaną spełnione, możesz czuć się sfrustrowany, zraniony lub zdezorientowany.

To powiedziawszy, twój partner nie jest odpowiedzialny za zaspokojenie wszystkich twoich potrzeb.

Niektóre potrzeby, takie jak zaufanie i komunikacja, mają wpływ na sukces związku. Bez zaufania i otwartości relacje zazwyczaj nie układają się na dłuższą metę. Ale nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb i nie należy ich oczekiwać. Nawet w romantycznym związku ważne jest, aby zbadać inne sposoby zaspokajania potrzeb, samodzielnie lub poprzez znaczące relacje z innymi.

Najważniejsze!

Jak być może zauważyłeś, zaspokajanie potrzeb zwykle wiąże się z rozwiązywaniem problemów we współpracy. A od czego zależy współpraca? Dobra komunikacja. Omówienie swoich potrzeb z partnerem jest zazwyczaj najlepszym miejscem do rozpoczęcia. Jeśli nie potrafisz się porozumieć, prawdopodobnie nie możesz wspólnie badać zaspokajania potrzeb. A co jeśli nie możesz zacząć? Terapia dla par może zapewnić bezpieczną, wolną od osądów przestrzeń do rozpoczęcia rozmowy o swoich obawach.
Comment here