Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiKsiążkiPorady

Ile wody należy pić każdego dnia?

Rate this post

Ile litrów wody należy wypijać dziennie? Cóż, większość ludzi zakłada, że ​​osiem szklanek wystarczy dla optymalnego zdrowia i trawienia. To świetna zasada, ale prawda jest taka, że ​​nie ma jednej standardowej ilości wody, którą każdy powinien pić. Ilość wody, którą powinieneś codziennie pić, prawdopodobnie różni się od tego, ile potrzebuje twój współmałżonek, siostra i współpracownik.

Mądrze jest słuchać swojego ciała, aby ustalić idealne spożycie wody, ponieważ picie zbyt dużej lub zbyt małej ilości wody może wpływać na wszystko, od metabolizmu po nastrój. Na przykład, jeśli szybko wypijesz dwa litry wody, gdy jest chłodno i prowadzisz stosunkowo siedzący tryb życia, możliwe, że wypijesz za dużo wody. Częściej prawdopodobnie nie pijesz wystarczająco dużo. Poprosiliśmy najlepszych ekspertów w dziedzinie zdrowia, aby pomogli nam dopracować ilość wody, która ma sens dla każdego z nas.

Dlaczego musisz pić wodę?

Picie wody nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego organizmu. W rzeczywistości jest to trudne, jeśli nie niemożliwe, aby twoje ciało mogło bez niego funkcjonować. Ponieważ wszystkie twoje komórki używają wody, absolutnie niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. I chociaż picie wody może nie nawilżać skóry, może pomóc w utrzymaniu elastyczności skóry, co jest dobrym wskaźnikiem ogólnego poziomu nawilżenia.

„Woda jest transporterem substancji i składników odżywczych w całym organizmie” – mówi ND Drew Sinatra. „Jest to ważne dla regulacji temperatury (pocenie jest sposobem, w jaki twoje ciało uwalnia ciepło i chłodzi cię). Picie wody może również wypłukać toksyny, nawadniać stawy, pomóc złagodzić zaparcia, poprawić koncentrację, skupienie, energię, elastyczność skóry, nastrój zdrowie.”

Dzienne zalecane spożycie

Podczas gdy badania przyniosły różne zalecenia na przestrzeni lat, jeśli chodzi o osiągnięcie poziomu nawodnienia przeciętnego zdrowego dorosłego, większość ekspertów w dziedzinie zdrowia generalnie zaleca picie około dwóch litrów wody dziennie lub około ośmiu szklanek wody.

Jednak możesz pić zalecaną ilość i nadal być odwodnionym. Istnieje kilka dodatkowych czynników, które pomagają określić, ile wody należy codziennie pić.

„Wiek (osoby starsze potrzebują mniej wody), poziom aktywności (trudne treningi i terapia w saunie wymagają więcej wody), dieta (dieta bogata w białko, sód lub błonnik wymaga więcej wody), klimat (gorący, suchy klimat lub wzniesienia terenu wymagają więcej wody), a niektóre leki są czynnikami, które mogą wpływać na ilość wody, jakiej potrzebuje dana osoba” – mówi Sinatra.Jak sprawdzić, czy codziennie pijesz wystarczająco dużo wody

Zwróć uwagę na elastyczność skóry

Sposobem na zorientowanie się, jaki jest poziom nawodnienia, zwłaszcza u dzieci i osób starszych, jest sprawdzenie turgoru skóry, czyli elastyczności skóry. Innymi słowy: jedną z korzyści picia wody jest mocniejsza, bardziej promienna cera. Inne objawy odwodnienia to zawroty głowy, mgła mózgowa i zmęczenie.

Jeśli masz problemy z piciem wystarczającej ilości wody, istnieje kilka sposobów na zwiększenie spożycia wody poza zwykłą starą wodą. Możesz spróbować wody z owocami, dodając do wody mrożone owoce (zamiast kostek lodu) lub zdecydować się na wodę sodową ze zdrowym zastrzykiem (najlepsze są odmiany bez dodatku cukru). Możesz także skupić się na spożywaniu pokarmów o dużej zawartości wody . Wiele owoców i warzyw ma dużą gęstość wody, co czyni je doskonałym źródłem nawilżenia.

Najbardziej nawilżające owoce

Owoce o wysokiej zawartości wody, które pomogą Ci zachować nawodnienie:

 • Truskawki (91% zawartości wody)
 • Arbuz (zawartość wody 92%)
 • Kantalupa (90% wody)
 • Grejpfrut (91% zawartości wody)
 • Brzoskwinia (88% zawartości wody)
 • Ananas (zawartość wody 87%)
 • Pomarańcze (87% zawartości wody)
 • Woda kokosowa (95% zawartości wody)
 • Maliny (86% zawartości wody)

Najbardziej nawilżające warzywa

Warzywa bogate w wodę to kolejny prosty i przystępny sposób na dodanie większej ilości wody (i elektrolitów ) do diety. Niektóre opcje sezonowe i całoroczne obejmują:

 • Ogórek (95% zawartości wody)
 • Cukinia (95% zawartości wody)
 • Pomidory (95% zawartości wody)
 • Kalafior (92% zawartości wody)
 • Kapusta (92% zawartości wody)
 • Sałata lodowa (96% zawartości wody)
 • Seler (95% zawartości wody)
 • Papryka zielona (94% zawartości wody)
 • Szpinak (92% zawartości wody)

Czego należy unikać, jeśli jesteś odwodniony

Wszyscy eksperci są zgodni, że ważne jest, aby nawadniać organizm z dala od przetworzonej żywności, ponieważ nie tylko zawierają one mało wody, ale często zawierają podwyższone ilości sodu (nawet słodkie smakołyki), co utrudnia nawadnianie organizmu. To samo dotyczy kawy. Kawa działa jak środek moczopędny i może cię odwodnić.To samo dotyczy alkoholu, który również bardzo odwadnia (stąd ból głowy, ospałość i matowa cera).
Comment here