Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiZdrowie

Depresja zwiększa ryzyko osteoporozy

5/5 - (1 vote)

Naukowcy izraelscy donoszą, że depresja zwiększa kruchość kości. Ponadto wnioskują, iż  leki antydepresyjne równocześnie mogą okazać się doskonałymi preparatami na osteoporozę.

Osteoporoza – co to za choroba? Dlaczego osteoporoza jest tak niebezpieczna? Dlaczego dochodzi do powstania osteoporozy? Jak rozpoznać osteoporozę? Jak ocenić ryzyko wystąpienia osteoporozy? Wiele cennych informacji o tej niebezpiecznej i podstępnej chorobie Jarosław Niebrzydowski (reumatolog, internista, homeopata z Gdyni) zawarł w poradniku, pt.: „Jak leczyć osteoporozę”.

Jak leczyć osteoporozę. Poradnik dla chorych. – http://www.psychoskok.pl/produkt/leczyc-osteoporoze-poradnik-dla-chorych/Badacze z jeluzalemskiego Hebrew University odnotowali, że myszy, którym serwowano środki wywołujące stan odpowiadający  ludzkiej depresji, cierpiały również z powodu spadku masy kostnej, przede wszystkim w biodrach i kręgosłupie. Na skutek zaaplikowania antydepresantów gęstość kości wzrosła, również jak aktywność i liczba kontaktów społecznych. Utrata kości wywołana depresją jest związana ze wzrostem poziomu norepinefryny szkieletowej i poziomu kortykosteronu w surowicy.

Depresja uaktywnia układ nerwowy, który jest odpowiedzialny m.in. za reakcje na stres lub zagrażające niebezpieczeństwo. W wyniku czego, wydziela się hormon zwany noradrenaliną, który powoduje on uszkadzanie komórek, odpowiadających za  budowę kości. Leki antydepresyjne hamują noradrenalinę a jednocześnie niwelują konsekwencje jej działalności — na łamach magazynu Proceedings of the National Academy of Sciences wyjaśniają naukowcy prowadzeni przez profesora Raza Yirmiyę.

Opublikowane pierwotnie studium badaczy z Instytutu Forsytha w Bostonie dowiodło, że fluoksetyna (substancja czynna m.in. Prozaku) jednocześnie zwiększa masę kostną u myszy.

 
Comment here