Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiDefinicjeEmocje

Czym jest szczęście?

5/5 - (1 vote)

Jeśli wpiszesz w  Google wyrażenie „jak być szczęśliwym”, wyświetli się około 207 milionów odpowiedzi. Jest quiz na temat tego, jak być szczęśliwszym w pracy, nieskończone blogi dla mam opisujące jak odnaleźć szczęście w rodzicielstwie, publikacje wellness oferujące niekonwencjonalne sposoby na zwiększenie szczęścia, treści religijne badające, jak wygląda szczęście duchowe… Każdy ma coś do powiedzenia na temat tego, co znaczy być szczęśliwym. W rezultacie szczęście wydaje się niemal mitem.

Poradnik z obszaru rozwoju osobistego, dedykowany osobom pochodzącym z rodzin dysfunkcyjnych. – Zobacz!

Przy tak wielu ludziach szukających szczęścia jak święty Graal pojawia się pytanie. Czym jest szczęście?  Czy istnieje osobliwa odpowiedź na to pytanie?

Historia szczęścia

Zacznijmy od lekcji historii o świeckiej, zachodniej koncepcji szczęścia i jej ewolucji. Korzeń słowa szczęście (HAPPY), „hap”, pochodzi ze staronordyckiego i staroangielskiego i tłumaczy się jako „szczęście” lub „szansa”. We współczesnym języku niemieckim słowo „gluck” oznacza jednocześnie „szczęście” i „pomyślność”, „fortuna”.

W klasycznej epoce filozoficznej, szczególnie w czasach Arystotelesa około 350 r.p.n.e., idea się zmieniła. Arystoteles i jemu współcześni wierzyli, że szczęście można kultywować, jak sugeruje Darrin McMahon, autor książki „Szczęście: historia” –  „szczęście nie jest stanem emocjonalnym, ale wynikiem moralnego zachowania”. jak powiedział Arystoteles: „Szczęście jest życiem przeżywanym zgodnie z cnotą”.

Z tej tradycji myśli klasycznej zrodziła się koncepcja eudaimonii – kultywowania szczęścia poprzez cel w życiu poprzez ciągłe osobiste wyzwanie i wzrost. Z drugiej strony, szczęście hedoniczne bardziej skupiało się na odczuciu przyjemności i pozytywnych emocji. Arystoteles przyznał, że obie te gałęzie dobrego samopoczucia mogą przynieść poczucie szczęścia, ale dominuje dążenie do eudajmonii, czegoś poza przyjemnością.

Współczesne szczęście

Ta tradycja trwała aż do epoki Oświecenia w XVII i XVIII wieku, mniej więcej w tym samym czasie Thomas Jefferson napisał coś, co już być może znasz:

„Uważamy te prawdy za oczywiste, że wszyscy ludzie są równi, że są obdarzeni przez swojego Stwórcę pewnymi niezbywalnymi prawami, wśród których są Życie, Wolność i dążenie do Szczęścia ”.

Tak, szczęście stało się prawem, do którego wszyscy mamy prawo dążyć, a nie jak w czasach Arystotelesa, przez szukanie czegoś poza sobą. Szczęście stało się pościgiem. Dziś często mamy błędne przekonanie, że szczęście jest rzeczywiście naszym „naturalnym stanem”. Często na naszą niekorzyść mówi się, że „przybieramy szczęśliwą twarz” za wszelką cenę. Kapitalizm oferuje nam niezliczone produkty w naszym dążeniu do osiągnięcia tego trwałego stanu błogości – kremów przeciwstarzeniowych, najbardziej aromatycznej kawy, najmodniejszych dżinsów – a jednak nieuchronnie odczuwamy pustkę. Nawet jako dzieci uczymy się, że „złych” emocji należy unikać.

Zgubna jest idea, że ​​szczęście jest czymś, co wymaga pewnej ilości pracy, której może towarzyszyć walka i bolesne emocje. Zapomnieliśmy o tym, że dążenie do przyjemności nie może przekładać się na wieczne szczęście.Subiektywne samopoczucie

Naukowcy dziś łączą różne tradycje szczęścia w to, co nazwali „subiektywnym dobrobytem” (SWB), obecną definitywną odpowiedzią na pytanie „Czym jest szczęście?”. SWB bierze pod uwagę te stare idee przyjemności (hedonia) i znaczenia (eudaimonia) wraz z niektórymi koncepcjami psychologii pozytywnej, w tym pozytywnych emocji, zaangażowania w życie, znaczenia, pozytywnych relacji i osiągnięć,  sprowadza szczęście do trzech markerów: doświadczanie pozytywnych emocji, niski poziom negatywnych nastrojów i wysoka satysfakcja z życia. 

Co najbardziej intrygujące, badania odkryły jeszcze bardziej specyficzną formułę tego, co przynosi większości ludzi szczęście. Badania SWB Per Tosina Thompsona dla NewStatesman wykazują, że 50 procent naszego dobrobytu jest zdeterminowane przez nasze geny, 10 procent przez nasze okoliczności życiowe, a pełne 40 procent zależy od tego, jakich wyborów dokonujemy w życiu. Spędzanie tego czasu na ćwiczeniu wdzięczności, dawaniu innym szczęścia, nawiązywaniu znaczących kontaktów z przyjaciółmi i partnerami oraz poświęcaniu czasu na czerpanie radości z tego, co przyjemne – obserwowanie zachodu słońca, odkrywanie natury, czytanie książek – będzie przechylało szalę w stronę szczęścia.

Szczęście a inne emocje

Trudno mówić o szczęściu, nie odnosząc się również do nieszczęścia . Słyszeliście frazę (lub piosenkę): „Nie martw się, bądź szczęśliwy”. Tak jakby pragnienie naszych lęków, niepokoju , depresji , bólu, rozczarowania, gniewu lub smutku było tak proste. Zauważysz jednak, że SWB domaga się „niskich” poziomów negatywnego afektu, a nie „zerowych” negatywnych uczuć. Chodzi o równowagę.

Prawda jest taka, że ​​negatywne emocje nie stoją w opozycji do szczęścia. W rzeczywistości przeciwieństwem szczęścia nie jest nieszczęście, to apatia, brak jakiegokolwiek uczucia.

„[Szczęście] obejmuje nasze nastroje, bez względu na to, czy są szczęśliwe, smutne, sfrustrowane, czy też inne stany emocjonalne” – mówi terapeuta Janet Zinn. „Szczęście polega na akceptacji, choć nie rezygnacji, nas samych i naszego życia, podczas gdy szukamy, jak możemy się rozwijać i uczyć”.

Znalezienie szczęścia

Co to wszystko oznacza dla twojego szczęścia?

„Szczęście to naprawdę praca”, dodaje Sarah Schewitz, terapeuta z Los Angeles. „Możesz zmienić sposób myślenia, możesz zmienić sposób, w jaki się czujesz i być szczęśliwszym”.

Jak sugeruje SWB, to naprawdę zależy od ciebie i od tego, jakiego wyboru dokonasz, nawet w najtrudniejszych okolicznościach lub gdy staniesz w obliczu choroby itp. – możesz przynajmniej zwiększyć swoje samopoczucie, by osiągnąć szczęście.
Comment here