Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjeRelacje

Co trzeba zrobić, żeby uratować małżeństwo przed rozwodem?

Rate this post

Jak bardzo pomocna jest terapia małżeńska? Jak wygląda praca terapeuty?

W pracy z rozwiedzionymi parami często słyszy się: „Poszliśmy na poradnię, ale to nie zadziałało”. Niektórzy maja za sobą już kilka sesji. Z wielu badań wynika, że ​​zanim klienci trafią na poradę małżeńską, jest to średnio po sześciu latach nieszczęścia w małżeństwie. Zwlekają z tym do końca. Nie czekaj, aż pojawi się groźba rozwodu i zobowiązuj się do co najmniej 10-20 sesji terapeutycznych dla małżeństw.

Kiedy klienci przychodzą do biura terapeuty, aby skorzystać z coachingu rozwodowego, nadal istnieje możliwość naprawienia małżeństwa. Warto wiedzieć, że osoby zainteresowane szukają wszelkich możliwych sposobów naprawienia swojego małżeństwa przed podjęciem decyzji o rozwodzie.

Ważne żeby nie żałować swojej decyzji po rozpoczęciu lub zakończeniu procesu rozwodowego. Poradnictwo małżeńskie może pomóc uratować twój związek lub zapewnić podjęcie właściwej decyzji w przypadku rozwodu.

Terapeuta powinien być neutralnym moderatorem, a nie arbitrem czy sędzią

Może udzielać bezstronnych porad na podstawie badań lub swojego doświadczenia. Terapeuta jest odpowiedzialny za stworzenie bezpiecznego środowiska dla uczciwości / odciążenia / wyrażania emocji / leczenia zdrady. Zręczny terapeuta pomaga wzmocnić umiejętności komunikacyjne i zbudować zaufanie. Może skupić się na wartościach rodzinnych, aby wzmocnić Twoje zaangażowanie w małżeństwo lub radzić w trakcie i po rozwodzie. Oto niektóre z obowiązków terapeuty:

 • Wspierać cię w odpowiednim i uczciwym wyrażaniu siebie
 • Ułatw swoje umiejętności aktywnego słuchania i budowania zrozumienia lub empatii
 • Pośrednictwo w rozwiązywaniu problemów w celu znalezienia rozwiązań różnic lub konfliktów, bez opowiadania się po żadnej ze stron
 • Pomagać w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłego związku
 • Jeśli zdecydujesz się na rozwód, terapeuta może wesprzeć przejście przez proces rozwodowy i zdrową relację współrodzicielską.

Poradnictwo może pomóc ci nauczyć się nowych zdrowych, konstruktywnych sposobów komunikowania się. Uczciwość, otwartość, przebaczenie i przeprosiny są niezbędne.

Rola Twoja i Twojego partnera:

Otwórz się na to co się dzieje. Ostatecznie przyszłość twojego związku będzie twoją decyzją, ale w międzyczasie postaraj się, aby wysłuchać i zbadać mocne strony twojego związku i obszary konfliktu. Jeśli twój współmałżonek prosi cię o konsultację z nią, zrób to. Nie masz nic do stracenia i może się pokazać, że wiele problemów można rozwiązać lub poprawić, zobowiązując się do pełnego udziału w poradnictwie. Jeśli już zdecydowałeś, że małżeństwo się skończyło, poradnictwo może pomóc ci w ustaleniu zdrowego kursu na przyszłość twojej rodziny. • Otwartość. Oznacza to ciężką pracę, nie poddającą się łatwo. Terapia pomoże ci w pełni zbadać powody, dla których przyszedłeś na terapię, a to może być bolesne lub trudne. Pozostań przy tym, a będziesz bardziej pewny swojej decyzji o wyjściu lub pozostaniu w małżeństwie.
 • Szacunek. Traktuj swojego partnera (i terapeutę) z szacunkiem. Konstruktywne rozmowy i pomocne dyskusje są możliwe tylko z szacunkiem. Samoregulacja oznacza, że ​​jesteś wystarczająco dojrzały, aby zarządzać swoimi emocjami i wyrażać je w sposób, który Twój partner słyszy i rozumie. Nie należy wykorzystywać emocji do dalszego krzywdzenia osoby, którą poślubiłeś. Używanie gróźb lub przymusu, aby spróbować osiągnąć to, czego chcesz, podkopie związek i poradnictwo. Groźby takie jak „Jeśli nie zrobisz X, rozwiodę się z tobą” lub „Do zobaczenia w sądzie” oznaczają zgubę za jakiekolwiek konstruktywne korzyści z terapii.
 • Gotowość do zmiany, słuchania, dzielenia się i bycia ciekawym. Poradnictwo może pomóc ci wzrastać jako osoba, nawet jeśli nie pozostajesz w związku małżeńskim. Umiejętność słuchania, dzielenia się, otwartości i zainteresowania oraz możliwość rozważenia zmiany swoich zachowań lub perspektyw – to wszystko cechy, które pomogą Ci we wszystkich aspektach Twojego życia, w tym w przyszłych związkach.
 • Szczerość. Szczerze mówiąc, nie ma sensu chodzić po poradę, jeśli nie jesteś uczciwy! Oczywiście bycie szczerym jest czasami przerażające i bolesne, zwłaszcza jeśli był romans. Jednak naprawa może nastąpić tylko wtedy, gdy możesz zmierzyć się z rzeczywistością problemów i ich wpływem na Twój związek.
 • Dotrzymywanie umów, budowanie zaufania i dobrej woli. Poradnictwo pomoże Tobie i Twojemu partnerowi w zawarciu porozumienia. Po pierwsze, nie zgadzaj się na coś, do czego nie jesteś w 100% zaangażowany. Dobrze jest powiedzieć, kiedy potrzebujesz czasu na rozważenie umowy lub powiedzieć „To nie działa na mnie”. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ dotrzymywanie umów zbuduje zaufanie i dobrą wolę partnera, niezależnie od tego, czy zostaniecie razem, czy nie.
 • Przebaczenie i otwartość na naprawę. Być może przyszedłeś po poradę z powodu zdrady, czy to romansu, czy innego rodzaju zdrady. Jeśli jesteś otwarty na wybaczenie i naprawienie związku, poradnictwo może pomóc. Nie chodzi o to, aby pozwolić partnerowi oderwać się od czegoś, co cię zraniło. Przebaczenie jest dla ciebie i nie oznacza, że ​​musisz trzymać się razem. Jeśli jednak twój partner cię skrzywdził i pracował nad naprawą związku, możesz być otwarty na zbadanie tej możliwości. Ale musisz też być otwarty na wybaczanie.
 • Przepraszanie i zadośćuczynienie. Jeśli zrobiłeś coś, co zraniło partnera, w tym zdradę, poradnictwo może pomóc Ci w przeprosinach. Przeprosiny oznaczają, że bierzesz odpowiedzialność za swoje czyny i odpowiadasz za swoje wybory. Nie oznacza to, że musisz pozostać w związku, oznacza po prostu, że robisz wszystko, aby pomóc zaleczyć ból, który spowodowałeś.

Nie czekaj! Poradnictwo małżeńskie odnosi największe sukcesy, zanim „zamiatasz pod dywan” wiele spraw. Kiedy mówisz sobie: „Poradzimy sobie z tym później, kiedy dzieci dorosną”, zmniejszasz prawdopodobieństwo, że małżeństwo zostanie uratowane. Poradnictwo nie jest karą ani zobowiązaniem na całe życie, ale źródłem informacji, do których można się zwrócić, gdy małżeństwo ma problemy.

Daj sobie przynajmniej 10-20 sesji poradnictwa, zanim podejmiesz jakiekolwiek ważne decyzje. Następnie, jeśli podejmiesz decyzję o rozwodzie, będziesz czuć się bezpiecznie, wiedząc, że była to przemyślana decyzja, której nie będziesz żałować w przyszłości.
Comment here