Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEdukacjaKsiążkiPorady

Podróż pociągiem – czy jest w niej coś nadzwyczajnego?

5/5 - (1 vote)

Szybko i tanio od punktu A do B bez zanieczyszczania środowiska? Możesz to zrobić pociągiem. Siedem milionów ludzi codziennie podróżuje po szynach – czy to w drodze do pracy, wycieczek weekendowych czy wizyt rodzinnych. Pociąg jest zdecydowanie najbardziej przyjaznym dla klimatu i najbezpieczniejszym środkiem transportu. Wielu od razu myśli o przepełnionych wagonach, opóźnieniach i drogich biletach. Właśnie dlatego znaleźliśmy kilka dobrych powodów, aby częściej cieszyć się podróżą pociągiem.  Zobacz interesujące reportaże z podróży – http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/ciekawe-reportaze/ 

Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na poszukiwaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu…

Gdy wsiądziesz do pociągu, możesz usiąść wygodnie na swoim siedzeniu, zrelaksować się i podziwiać widoku za oknem. W rzeczywistości, podczas podróży pociągiem masz czas na wszystkie rzeczy, które w przeciwnym razie nie mogłyby mieć miejsca: czytanie dobrej książki, odpowiadanie na zaległe wiadomości, emaile lub po prostu możesz słuchać muzyki, albo zwyczajnie wyjrzeć przez okno i cieszyć się przemijającym krajobrazem.

Podróżowanie to ogromna lekcja skromności i pokory. Zdajesz sobie sprawę, jak niewiele miejsca zajmujesz w świecie.

Kim jest Karolina Kozioł – zobacz jej publikacje

Ponieważ wszyscy mówią o zmianach klimatu, wiele osób jest bardziej zaniepokojonych tym, jak podróżują. Nie jest już tajemnicą, że latanie szkodzi środowisku. Dlaczego więc nie poszukać alternatywy na torach? Według Federalnej Agencji Ochrony Środowiska emisje CO2 z podróży pociągiem są tylko o połowę wyższe niż w przypadku samochodu i tylko jedna trzecia tego, co spowodowałby samolot. Podróż pociągiem jest korzystna dla środowiska.

Dłuższe spotkanie, spontaniczne odwiedzanie znajomych lub wakacje z dala od centrów turystycznych? Czy to w pracy, na spotkaniach, czy w podróży – elastyczność jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek.

Chciałam wykorzystać czas, jaki mam w pociągu, na odkrywanie historii i poznawanie ludzi, którzy ze mną podróżują.

Czy jest coś bardziej denerwującego niż stanie w korku? Kierowcy prawdopodobnie teraz zbiorowo krzyczą „Nie!”. Oczywiście irytujące są opóźnienia pociągów, ale często można tam dotrzeć szybciej niż samochodem, a nawet samolotem. Chociaż zawsze możesz spodziewać się, że utkniesz w korku na ulicach, musisz zaplanować godzinę lub dwie na lotnisku pod kątem bagażu i kontroli bezpieczeństwa. Możesz bezpiecznie zaoszczędzić ten czas pociągiem!

Ta podróż przypominała mi metaforę życia, bo przecież życie jest niczym jazda pociągiem. Urodziliśmy się sami oraz umieramy sami. Siedzimy w wagonie i na różnych stacjach wysiadają ludzie.

Wypadki drogowe, wypadki kolejowe i katastrofy lotnicze – takie nagłówki przypominają nam, że podróżowanie wiąże się również z ryzykiem. Dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze środka transportu: podróż koleją i latanie samolotem są zdecydowanie najbezpieczniejszymi środkami transportu. W bezpośrednim porównaniu z autobusami i samochodami ryzyko wypadków i obrażeń na drodze jest znacznie wyższe.A jeśli już zdecydujesz się na tę formę podróży, to co powiesz na wycieczkę koleją transsyberyjską? To wyjątkowe doświadczenie. Kolej Transsyberyjska jest najdłuższą koleją na świecie i zabiera Cię prawie w 8 000  podróż z Moskwy przez Irkuck i Syberię przez Mongolię do chińskiej stolicy Pekinu. Podróż nie może być bardziej bogata w kontrast – metropolie, niekończące się przestrzenie, pustynie i różnorodne kultury łączą tę wyjątkową podróż.

Wyrusz ze mną w podróż Koleją Transsyberyjską. Gwarantuję Ci, że odkryjesz historię (nie)zwykłych ludzi, poczujesz przypływ energii syberyjskiego szamana, zatrzymasz się ze mną przy najgłębszym jeziorze świata i odkryjesz, dlaczego nigdy nie powinieneś pić wódki z Rosjanami… Dokonałam tam również niesamowitego odkrycia, po tym, jak wykopałam własny grób.  – Karolina Kozioł

Syberia stanowi prawie jedną trzecią azjatyckiego lądu i ma swój własny urok. Na południe od niego, w Mongolii i Chinach, Europejczycy mogą zachwycać krajobrazami, ale również przerazić panującym tam klimatem.  Na Syberię udało się dotrzeć autorce książki ,,Moja dzika Syberia”, czyli Karolinie Kozioł. Stworzyła ona pasjonujący reportaż, w którym opisała swoje doświadczenia z podróży Koleją Transsyberyjską.

W podróży Koleją Transsyberyjską chodzi o to, by choć na chwilę zwolnić, cieszyć się chwilą, otworzyć na to, co przyniesie życie z całą jego nieprzewidywalnością.

Autorka spisała wiele rozmów z napotkanymi pasażerami. Jej relacja jest pełna głębokich refleksji, niesamowitych, autentycznych historii, życiowych prawd. Każda stacja to inna opowieść. Czytelnik może odnieść wrażenie, że sam podróżuje z pisarką i zatrzymuje się na przystankach Kolei Transsyberyjskiej. ,,Moja dzika Syberia” to poruszający reportaż, który sam w sobie jest podróżą po krętych drogach ludzkich losów.

Ponoć podróżować, to znaczy żyć. Ci, co podróżują, nie tylko odkrywają kulturę, ale przede wszystkim samego siebie; swoje możliwości, słabe i mocne strony. Opuszczają strefę komfortu, aby zasmakować prawdziwego, dzikiego, często niepozornie zaskakującego życia.

Podróż pociągiem – czy jest w niej coś nadzwyczajnego? W dobie coraz prężniej rozwijających się linii lotniczych, mogłoby się wydawać, że pociąg to przeżytek. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że podróż pociągiem, i to nie byle jakim, może stanowić doskonałą inspirację dla pasażerów, którzy przemieszczają się nim w różne zakamarki świata.

W artykule użyto cytatów oraz zdjęć pochodzących z książki Karoliny Kozioł – MOJA DZIKA SYBERIA
Comment here