Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiRelacjeTechnologiaUzależnienia

Skutki psychicznego oddziaływania mediów społecznościowych

Rate this post

Media społecznościowe przekształciły naszą kulturę w dzielenie się swoim życiem. Ponieważ spędzamy coraz więcej czasu w Internecie, ważne jest, abyśmy przyjrzeli się, jak może to wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne. Zobacz  kto rządzi naszym światem?

#Bez filtra? Fałszywa rzeczywistość mediów społecznościowych

Poprzez posty na Facebooku, tweety i zdjęcia na Instagramie zaglądamy do fragmentu czyjegoś „edytowanego” życia. Czasami sami oceniamy nasze życie za pomocą tych aktualizacji, tweetów i zdjęć. Porównania, jakie dokonujemy z naszą rzeczywistością, są niesprawiedliwe, ponieważ te fragmenty są filtrowaną perspektywą cudzego życia. Nie ma czegoś takiego jak #nofiltr. Porównania, które dokonujemy, mogą powodować poczucie niższości, które prowadzi do niskiej samooceny.

Jak media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne: badania

Niska samoocena nie jest jedynym niekorzystnym skutkiem ubocznym intensywnego korzystania z mediów społecznościowych. Istniały znaczące powiązania między naszą obecnością w Internecie a innymi aspektami naszego zdrowia psychicznego. Te połączenia zainspirowały temat wielu badań na całym świecie.

Depresja

  • Istnieje korelacja między używaniem mediów społecznościowych a depresją , chociaż większość badaczy uznaje związek za złożony.
  • Badanie przeprowadzone przez University of Missouri-Columbia sugeruje, że użytkownicy Facebooka, którzy doświadczają zazdrości, mogą rozwinąć objawy depresji.
  • Rosnące wykorzystanie Facebooka wśród studentów pierwszego roku wiąże się z wyższym poziomem samotności.
  • Według badań opublikowanych w Frontiers of Human Neuroscience, osoby, które zgłaszają się za pomocą większej liczby mediów społecznościowych, mają wyższą samoocenę depresji.

Dysmorfofobia lub cielesne zaburzenie dysmorficzne (ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD)

Innym obszarem zainteresowania jest obraz ciała. Dysmorfia ciała – zwana również zaburzeniem dysmorficznym ciała – jest „zaabsorbowaniem tym, co wyobrażają sobie jako wadliwą część ciała lub zniekształcony obraz jakiejś małej i nieznacznej wady”.  • Badania sugerują, że zwiększona ilość czasu na Facebooku może prowadzić do niepewności obrazu ciała. Ponadto sugerują, że nasze porównania ze zdjęciami naszych przyjaciół mają większy wpływ niż zdjęcia gwiazd.
  • Badanie w International Journal of Eating Disorders   pokazał, że ekspozycja w mediach społecznościowych może sprzyjać zniekształceniu obrazu ciała. Zwiększone wykorzystanie Facebooka wiąże się dodatkowo z wyższymi wskaźnikami zaburzeń jedzenia.

Nawet w przypadku powyższych badań dostarczających wglądu, jasne jest, że związek między naszymi nawykami w mediach społecznościowych a zdrowiem psychicznym jest złożony. Wpływ naszych nawyków internetowych na zdrowie psychiczne jest specyficzny dla danej osoby, co może skomplikować potencjalne wyzwania. Ponieważ media społecznościowe zajmują coraz większą powierzchnię zarówno w naszym świecie, jak i w życiu codziennym, bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o długoterminowych skutkach dla naszego zdrowia psychicznego.

Jak powinniśmy postępować z mediami społecznościowymi?

Jeśli uważasz, że mógłbyś wywołać negatywne uczucia w mediach społecznościowych, jest nadzieja! Zespół terapeutów w Talkspace dokonał przeglądu badań nad wpływem korzystania z mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne. Social Care Dependency Therapy specjalizuje się w tych problemach. Talkspace opracował ten program dla użytkowników Talkspace, aby zastanowili się, jak media społecznościowe wpływają na nasze samopoczucie i zniekształcają nasz obraz siebie.

„Porównanie to złodziej radości” – Theodore Roosevelt

Ostatecznym celem jest zmniejszenie negatywnych emocji i kompulsywnych zachowań związanych z jego użyciem.

„Miłość do trzech zuckerbrinów” uświadomi nam, kto rządzi światem i kontroluje społeczeństwo internetu, konsumeryzmu, niewolnictwa informacyjnego, seksu i terroryzmu. 
Comment here