Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiPoradyZdrowie

Skąd te kurzajki? Diagnozujemy problem

Rate this post

Kurzajki to zdawałoby się drobna przypadłość, która potrafi być jednak niezwykle uciążliwa. Nie dość, że pozbycie się ich nie jest proste, to w przyszłości mogą pojawić się ponownie. Jak skutecznie leczyć kurzajki, co je wywołuje i jak zapobiegać ich nawrotom? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Kurzajki – co to takiego?

Czym są kurzajki? To potoczna nazwa dla zmian skórnych spowodowanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Przybierają one postać narośli i występują najczęściej w okolicach dłoni oraz stóp. Ich pojawienie się na skórze jest zazwyczaj nagłe, mogą występować pojedynczo lub w kilku miejscach jednocześnie, tworząc większe zmiany skórne.

Skąd biorą się kurzajki?

Jak ustaliliśmy już wcześniej, kurzajki powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Szacuje się, że to przypadłość dotykająca ok. 10% populacji. Zarazić się można poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem. O zakażenie najłatwiej w miejscach, do których dostęp ma wiele osób. Wśród nich można wymienić m.in. siłownie, baseny, spa – mamy tam kontakt z powierzchniami, z którymi styka się skóra osoby chorej.

Samo występowanie kurzajek na skórze jest natomiast objawem osłabienia odporności organizmu. Problem nie musi pojawić się od razu. Wirus może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka miesięcy. Duży wpływ mają m.in. przemęczenie, przepracowanie, stres. Problem dotyka w szczególności osoby młode – nastolatków oraz dzieci.Jak leczyć kurzajki?

Usuwanie kurzajek, choć w obliczu dzisiejszej medycyny jest dość proste, nie zawsze bywa skuteczne. Brak odpowiedniej profilaktyki może skutkować ich nawrotom w przypadku ponownego osłabienia organizmu. Jedną z najpopularniejszych i prostych metod jest wymrażanie kurzajek przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach.

Jeśli kurzajki nie są jeszcze w pełni rozwinięte, można zaaplikować miejscowo preparaty zwierające kwas salicylowy, mocznik lub kwas mlekowy. Do usuwania kurzajek stosuje się także kurację laserem CO2. Jednak w niektórych przypadkach zabieg może pozostawić bliznę w miejscu brodawki.

Jak zabezpieczyć się przed nawrotem kurzajek?

Wirus brodawczaka w łatwy sposób się rozprzestrzenia, warto więc zadbać o to, by skutecznie ograniczyć ryzyko. Przede wszystkim pamiętajmy, by na basenie, siłowni lub w łazience w hotelu zawsze zakładać klapki. Unikajmy też korzystania z cudzych akcesoriów, w tym ręczników, pilników, pumeksu itp. Dbajmy o higienę, zwłaszcza w miejscach podatnych na zakażenie. Kontrolujmy stan stóp – sprawdzajmy, czy pojawiają się na nich zmiany skórne. Warto także umawiać się na regularne wizyty do dermatologa.

 
Comment here