Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Książki

Nic już nie chcę – Michał Chruściel

Rate this post

Opowieść o trudnym życiu, walce z przeciwnościami, rodzinnych relacjach, przyjaźniach, miłości… Michał Chruściel zebrał w jednej książce całą masę jakże ważnych aspektów życia, które mają wpływ na kształtowanie się człowieka jako istoty społecznej. Poruszono tu wiele wątków, w zależności od tego, na jakim etapie życia znajdował się główny bohater, jego problemy, radości i smutki ewoluowały – jedne stawały się mniej istotne, inne urastały do rangi tych przygniatających, jednak głównym motywem oraz motorem do jakichkolwiek działań w życiu głównego bohatera stał się tak naprawdę problem alkoholowy w rodzinie oraz przemoc, która z tegoż problemu wynikała. Można by powiedzieć, że przecież wiele dzieci wychowujących się w takich rodzinach osiąga wiele, odcina się od źródła problemu, zakłada własne rodziny i stara się nie powielać tych samych błędów, bo przecież wie, czym to skutkuje, ale niestety jest też mnóstwo osób, które sobie z tym nie poradziły, które przesiąkły tą patologią tak bardzo, że same nie potrafią żyć inaczej, nie potrafią funkcjonować w świecie bez alkoholu i przemocy. Przykładem takiego dziecka jest choćby brat Norberta, który, choć nienawidził ojca za pijaństwo oraz awantury, sam stał się jego wierną kopią i katem dla własnej rodziny.

Książka do kupienia – http://www.psychoskok.pl/produkt/nic-juz-nie-chce/Norbert to niezwykle inteligentne i rozsądne dziecko (bo kiedy wkraczamy w jego historię, to ma zaledwie kilka lat). Jak na swój wiek jest nad wyraz dojrzały i rozsądny, radzi sobie doskonale i choć jest mu trudno, bo w domu panuje strach, przemoc i bieda, to stara się zdobywać wiedzę, by jego życie wyglądało inaczej. To ważny wątek, bo, jak ukazuje autor na przykładzie Norberta, to jedyna droga do tego, by wyrwać się z patologicznego środowiska i choćby mieć szansę na inne, lepsze życie. Tą szansą jest wykształcenie, a następnie dobra praca… Jednak dziecko z ubogiej rodziny, aby zdobyć porządne wykształcenie, musi pracować dużo ciężej niż jego rówieśnicy, ponieważ nie dostanie od rodziców pieniędzy na korepetycje, dodatkowe zajęcia, studia, stancję (kiedy trzeba wyjechać) – aby to osiągnąć, trzeba zdobyć stypendium, a aby je zdobyć, trzeba być najlepszym… Albo przynajmniej jednym z lepszych.

Michał Chruściel w bardzo obrazowy sposób ukazał drogę Norberta do osiągnięcia tego celu, problemy i trudności z jakimi borykał się na co dzień – nie tylko te wynikające z trudności w przyswajaniu materiału, ale także te związane z walką ze stresem, brakiem warunków do nauki, brakiem pieniędzy na pomoce, a w końcu jeden z najsmutniejszych wynikłych problemów – zawiść ludzką, złośliwość, zarówno ze strony rówieśników, jak i nauczycieli oraz wykładowców na studiach. Ukazuje jednak doskonale kontrast między ludźmi – bo przecież w życiu Norberta pojawiło się wiele wyciągniętych rąk, i pedagogów, którzy czasem dość nieporadnie, ale jednak starali się pomóc.

Determinacja i wola walki oraz chęć zmiany swojego życia to najlepszy motor do działania i tego głównemu bohaterowi nie brakuje. Jednak czy we współczesnym świecie to wystarczy? A może potrzeba jeszcze odrobiny czegoś, co nie zależy od nas samych, co nazywamy szczęściem?

Gdzie się podziało moje dzieciństwo, czyli syndrom DDA – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/sie-podzialo-dziecinstwo-czyli-syndrom-dda/
Comment here