Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaKsiążkiZdrowie

Leczenie zaburzeń odżywiania: poznaj swoje możliwości

Rate this post

Metody leczenia zaburzeń odżywiania obejmują terapię, edukację i leki. Dowiedz się, co działa.

Leczenie zaburzeń odżywiania zależy od konkretnego zaburzenia i objawów. Zazwyczaj obejmuje połączenie terapii psychologicznej (psychoterapii), edukacji żywieniowej, monitorowania medycznego, a czasami leków.

Leczenie zaburzeń odżywiania obejmuje również rozwiązywanie innych problemów zdrowotnych spowodowanych zaburzeniem odżywiania, które mogą być poważne lub nawet zagrażać życiu, jeśli nie są w porę zdiagnozowane i leczone. Jeśli zaburzenia odżywiania nie ustępują przy standardowym leczeniu lub powodują problemy zdrowotne, możesz potrzebować hospitalizacji lub innego rodzaju programu hospitalizacji.

Pierwszego września 2009 roku po rozmowie z psychiatrą z własnej woli zdecydowałam się pójść do szpitala psychiatrycznego na oddział zaburzeń nerwicowych. Po wielu latach leczenia, które wciąż nie przynosiło spodziewanego efektu, doszłam do wniosku, że szpital jest moją ostatnią nadzieją. Znalazłam się tam, ponieważ chorowałam na zaburzenia odżywiania – bulimię i anoreksję. Wtedy okazało się, że to nie jest mój jedyny, ani najważniejszy problem… Zapewne gdybym się o nim nie dowiedziała, a później nie zaczęła sobie z nim radzić, to chorowałabym nadal albo gorzej – już by mnie tutaj nie było. Annabelle Copenhay – sprawdź książkę 

Zorganizowane podejście do leczenia zaburzeń odżywiania może pomóc w radzeniu sobie z objawami, w powrocie do prawidłowej wagi oraz utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego.

Gdzie zacząć

Niezależnie od tego, czy zaczniesz od wizyty u lekarza opieki zdrowotnej pierwszego kontaktu, czy specjalisty od zdrowia psychicznego, prawdopodobnie skorzystasz ze skierowania do zespołu specjalistów, którzy specjalizują się w leczeniu zaburzeń odżywiania. Członkowie zespołu terapeutycznego:

 • Specjalista zdrowia psychicznego, taki jak psycholog, który prowadzi terapię psychologiczną. Jeśli potrzebujesz recepty na leki i leczenia, możesz udać się do psychiatry. Niektórzy psychiatrzy prowadzą również terapię psychologiczną.
 • Zarejestrowany dietetyk prowadzący edukację w zakresie żywienia i planowania posiłków.
 • Specjaliści medyczni lub dentystyczni zajmujący się leczeniem problemów zdrowotnych lub stomatologicznych wynikających z zaburzeń odżywiania.
 • Twój partner, rodzice lub inni członkowie rodziny. W przypadku młodych ludzi nadal mieszkających w domu rodzice powinni być aktywnie zaangażowani w leczenie i mogą nadzorować posiłki.

Najlepiej, jeśli wszyscy zaangażowani w twoje leczenie informują o twoich postępach, aby w razie potrzeby można było dostosować leczenie.

Zarządzanie zaburzeniami odżywiania może być długofalowym wyzwaniem. Być może będziesz musiał nadal regularnie odwiedzać członków swojego zespołu terapeutycznego, nawet jeśli zaburzenia odżywiania i związane z nimi problemy zdrowotne są pod kontrolą.

Ustalanie planu leczenia

Ty i Twój zespół terapeutyczny ustalacie, jakie są Wasze potrzeby i ustalacie cele oraz wytyczne. Zespół terapeutyczny współpracuje z Tobą, aby:

 • Opracować plan leczenia. Obejmuje to plan leczenia zaburzeń odżywiania i wyznaczanie celów leczenia. Wyjaśnia również, co zrobić, jeśli nie możesz trzymać się swojego planu.
 • Leczy komplikacje fizyczne. Twój zespół terapeutyczny monitoruje i rozwiązuje wszelkie problemy zdrowotne i medyczne, które są wynikiem Twoich zaburzeń odżywiania.
  Zidentyfikuje zasoby. Twój zespół terapeutyczny może pomóc Ci odkryć, jakie zasoby są dostępne w Twojej okolicy, aby pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.
  Pracuje nad określeniem niedrogich opcji leczenia. Programy hospitalizacji i leczenia ambulatoryjnego zaburzeń odżywiania mogą być drogie, a ubezpieczenie może nie pokryć wszystkich kosztów opieki. Porozmawiaj z zespołem terapeutycznym o kwestiach finansowych i wszelkich obawach — nie unikaj leczenia ze względu na potencjalne koszty.

Terapia psychologiczna

Terapia psychologiczna jest najważniejszym elementem leczenia zaburzeń odżywiania. Obejmuje regularne wizyty u psychologa lub innego specjalisty zdrowia psychicznego.

Terapia może trwać od kilku miesięcy do lat. Może Ci pomóc:

 • Normalizować swoje nawyki żywieniowe i osiągnąć zdrową wagę
 • Zamienić niezdrowe nawyki żywieniowe
 • Dowiesz się, jak monitorować swoje jedzenie i objawy lękowe
 • Rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów
 • Poznasz zdrowe sposoby radzenia sobie w stresujących sytuacjach
 • Poprawisz swoje relacje
 • Poprawisz swój nastrój

Leczenie może obejmować połączenie różnych rodzajów terapii, takich jak:

 • Terapia poznawczo-behawioralna. Ten rodzaj psychoterapii koncentruje się na zachowaniach, myślach i uczuciach związanych z Twoim zaburzeniem odżywiania. Pomagając w uzyskaniu zdrowych zachowań żywieniowych, pomaga nauczyć się rozpoznawać i zmieniać zniekształcone myśli, które prowadzą do zachowań związanych z zaburzeniami odżywiania.
 • Terapia rodzinna. Podczas tej terapii członkowie rodziny uczą się, jak pomóc przywrócić zdrowe wzorce żywieniowe i osiągnąć zdrową wagę, dopóki nie będziesz w stanie zrobić tego samodzielnie. Ten rodzaj terapii może być szczególnie przydatny dla rodziców pragnących nieść pomoc nastolatkowi z zaburzeniami odżywiania.
 • Grupowa terapia poznawczo-behawioralna. Ten rodzaj terapii polega na spotkaniu z psychologiem lub innym specjalistą zdrowia psychicznego wraz z innymi, u których zdiagnozowano zaburzenia odżywiania. Może pomóc Ci zająć się myślami, uczuciami i zachowaniami związanymi z zaburzeniami odżywiania, nauczyć się umiejętności radzenia sobie z objawami i odzyskać zdrowe wzorce żywieniowe.

Twój psycholog lub inny specjalista ds. zdrowia psychicznego może poprosić Cię o prowadzenie dziennika żywności w celu przeglądania podczas sesji terapeutycznych i identyfikowania wyzwalaczy, które powodują objadanie się, przeczyszczanie lub inne niezdrowe zachowania żywieniowe.Edukacja żywieniowa

Zarejestrowani dietetycy i inni profesjonaliści zaangażowani w Twoje leczenie mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć Twoje zaburzenia odżywiania i pomóc w opracowaniu planu osiągnięcia i utrzymania zdrowych nawyków żywieniowych. Cele edukacji żywieniowej mogą polegać na:

 • Pracy nad zdrową wagą
 • Edukacji, jak odżywianie wpływa na Twój organizm, w tym rozpoznanie, w jaki sposób zaburzenia odżywiania powodują problemy z odżywianiem i problemy fizyczne
 • Ćwiczeniu planowania posiłków
 • Ustaleniu regularnych wzorców żywieniowych — na ogół trzy posiłki dziennie z regularnymi przekąskami
 • Podejmowaniu kroków, aby uniknąć diety lub objadania się
 • Korygowaniu problemów zdrowotnych będących wynikiem niedożywienia lub otyłości

Leki na zaburzenia odżywiania

Leki nie mogą wyleczyć zaburzeń odżywiania. Są najskuteczniejsze w połączeniu z terapią psychologiczną. Leki przeciwdepresyjne są najczęstszymi lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń odżywiania, które obejmują napady objadania się lub zachowania przeczyszczające, ale w zależności od sytuacji czasami przepisywane są inne leki.

Przyjmowanie antydepresantów może być szczególnie pomocne, jeśli masz bulimię lub zaburzenia z napadami objadania się. Leki przeciwdepresyjne mogą również pomóc zmniejszyć objawy depresji lub lęku, które często występują wraz z zaburzeniami odżywiania. Być może będziesz musiał również zażywać leki na problemy ze zdrowiem fizycznym spowodowane zaburzeniami odżywiania.

Hospitalizacja z powodu zaburzeń odżywiania

Hospitalizacja może być konieczna, jeśli masz poważne problemy ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym lub jeśli masz anoreksję i nie możesz jeść lub przybierać na wadze. Poważne lub zagrażające życiu problemy ze zdrowiem fizycznym, które występują w przypadku anoreksji, mogą być nagłym przypadkiem medycznym.

W wielu przypadkach najważniejszym celem hospitalizacji jest ustabilizowanie ostrych objawów chorobowych poprzez rozpoczęcie procesu normalizacji odżywiania i wagi. Większość odżywiania i przywracania wagi ma miejsce w warunkach ambulatoryjnych.

Podczas opisywania moich zachowań od zdiagnozowania choroby często posługiwałam się retrospekcją. Pomagała mi ona w zrozumieniu wielu sytuacji. Wszystkie osoby są mi bezpośrednio znane, jednak nie wszyscy znają się miedzy sobą. Zachowałam autentyczność wszystkich miejsc zdarzeń. Książka opisuje wybrane etapy mojego życia na przestrzeni 12 lat. – Annabelle Copenhay

Programy leczenia dziennego w szpitalu

Programy leczenia dziennego są ustrukturyzowane i zazwyczaj wymagają obecności przez wiele godzin dziennie, kilka dni w tygodniu. Leczenie dzienne może obejmować opiekę medyczną; terapia grupowa, indywidualna i rodzinna; zorganizowane sesje jedzenia; i edukacja żywieniowa. „Trzeba długo iść, żeby dojść do siebie” to poruszająca, autobiograficzna powieść psychologiczna. Autorka, Annabelle Copenhay zdecydowała się szczerze opowiedzieć o swym życiu i zmaganiach z zaburzeniami osobowości typu borderline, zaburzeniami odżywiania i schizofrenią.

Stacjonarne leczenie zaburzeń odżywiania

W przypadku leczenia stacjonarnego tymczasowo mieszkasz w zakładzie leczenia zaburzeń odżywiania. Program leczenia stacjonarnego może być konieczny, jeśli potrzebujesz długoterminowej opieki z powodu zaburzeń odżywiania lub przebywałeś w szpitalu kilka razy, ale twoje zdrowie psychiczne lub fizyczne nie uległo poprawie.

Trwające leczenie problemów zdrowotnych

Zaburzenia odżywiania mogą powodować poważne problemy zdrowotne związane z nieodpowiednim odżywianiem, przejadaniem się, objadaniem się i innymi czynnikami. Rodzaj problemów zdrowotnych spowodowanych zaburzeniami odżywiania zależy od rodzaju i nasilenia zaburzenia odżywiania. W wielu przypadkach problemy spowodowane zaburzeniami odżywiania wymagają ciągłego leczenia i monitorowania.

Problemy zdrowotne związane z zaburzeniami odżywiania mogą obejmować:

 • Brak równowagi elektrolitowej, który może zakłócać funkcjonowanie mięśni, serca i nerwów
 • Problemy z sercem i wysokie ciśnienie krwi
 • Problemy trawienne
 • Niedobory składników odżywczych
 • Ubytki i erozja powierzchni zębów z częstych wymiotów (bulimia)
 • Niska gęstość kości (osteoporoza) w wyniku nieregularnych lub nieobecnych miesiączek lub długotrwałego niedożywienia (anoreksja)
 • Zahamowanie wzrostu spowodowane złym odżywianiem (anoreksja)
 • Stany zdrowia psychicznego, takie jak depresja, lęk, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub nadużywanie substancji
 • Brak miesiączki oraz problemy z niepłodnością i ciążą

Przyjmij aktywną rolę

Jesteś najważniejszym elementem zespołu terapeutycznego. Aby leczenie było skuteczne, musisz być aktywnie zaangażowany w leczenie, podobnie jak członkowie Twojej rodziny i inni bliscy. Twój zespół terapeutyczny może zapewnić edukację i wskazać, gdzie znaleźć więcej informacji i wsparcia.

W Internecie jest wiele nieprawdziwych informacji na temat zaburzeń odżywiania, więc postępuj zgodnie z radami zespołu terapeutycznego i otrzymuj sugestie na renomowanych stronach internetowych, aby dowiedzieć się więcej o swoim zaburzeniu odżywiania.
Comment here