Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

KsiążkiRelacjeZdrowie

Książki o niepełnosprawności, które warto przeczytać

Rate this post

Ludzkie ciało bywa zawodne. Nawet najmniejszy ubytek na zdrowiu fizycznym lub psychicznym potrafi dramatycznie wpływać na całe życie jednostki. Niedołężność może mieć różnorodny charakter, dlatego w każdym przypadku tworzy się zupełnie inna historia. Ten ważny problem poruszają książki o niepełnosprawności, które warto przeczytać.

Pełna sprawność to dar, który nie każdy otrzymuje od natury. Niewielkie deficyty w sferze fizycznej, czy umysłowej, nie powodują znaczących komplikacji, gorzej, gdy są znaczne. Wówczas pojawia się mnóstwo problemów. Osoba niepełnosprawna zostaje pozbawiona możliwości samodzielnego zapewnienia sobie normalnego życia indywidualnego i społecznego. Niesprawność może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Kiedy jedni rodzą się z wadami genetycznymi, inni ciężko chorują, a kolejni ulegają nieszczęśliwym wypadkom. Bez względu na przyczyny ułomność jest stanem odbieranym jako negatywny. Na rzecz ulepszenia komfortu niepełnosprawnych, ten wielorako złożony problem, szeroko rozpatrywany jest w nauce i prawie. Światowa Organizacja Zdrowia (W. H. O.) również wielokrotnie podejmuje to globalne zjawisko.

„Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku wyjaśnia, że niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego, lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodująca niezdolność do pracy” – www.sprawni-niepelnosprawni.pl

Książki o niepełnosprawności, które warto przeczytać, powinny zainteresować każdego. W 2011 roku Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności wykazały w Polsce 4,7 mln. Osób niepełnosprawnych. W 2021 roku prowadzony jest kolejny spis, ilu tym razem będzie niesprawnych? Najpewniej nie mniej, skoro do ośrodków rehabilitacyjnych ustawiają się długie kolejki. Niepełnosprawność diametralnie zmienia życie niesprawnej osoby oraz jej rodziny. Wielokrotnie okazuje się bowiem, że niepełnosprawny wymaga szeregu działań pomocowych. Świat zewnętrzny, został zaprojektowany z myślą o sprawnych, więc komplikacji komunikacyjnych jest mnóstwo. Cała ta sytuacja w niesprzyjający sposób oddziałuje na odczucia emocjonalne wszystkich związanych z tą sytuacją.

Poznajmy więc poruszające książki podejmujące ten trudny temat. Dzięki nim przekonamy się, że niepełnosprawność nie musi być barierą – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/niepelnosprawnosc-nie-musi-byc-bariera/. Wola istnienia i realizacji marzeń czasem miewa niewyobrażalną moc. Wielu niepełnosprawnych dowiodło, że zdołało osiągnąć więcej niż niejeden w pełni sprawny człowiek.

Książka o niepełnosprawności, którą warto przeczytać, nosi tytuł „Kolory życia„. W zasadzie jest to literacko-muzyczny projekt przygotowany przez utalentowaną, niewidomą artystkę, Ewę Domańską. Niezwykle wrażliwa autorka na łamach dwunastu autobiograficznych opowiadań zdradziła wiele szczegółów ze swojego życia. Dzięki nim zrozumiemy, jak wiele przeszła Pani Ewa, nim osiągnęła status dziennikarki, kompozytorki i pianistki. A przeszkód na jej drodze nie brakowało. W trakcie lektury wzruszeń nie będzie więc brakować. Z tej literackiej części „Kolorów życia” można czerpać inspiracje oraz naukę. Jutro może być lepiej. To pozytywnie energetyzujące przesłanie tego projektu. Artystka własnym życiem dowiodła, jak należy obracać porażkę w sukces, a także, w jaki sposób czerpać naukę z każdej przykrej sytuacji. Ta pozycja naprawdę, coś po sobie zostawia.

„Kolory życia” dostępne są z płytą CD lub jako audiobook. W części muzycznej znajdują się autorskie kreacje muzyczne. Każdy słuchacz pośród utworów znajdzie, coś dla siebie, ponieważ prócz melodii dynamicznych znalazła się tam poezja śpiewana. Ewa Domańska wyjaśnia, dlaczego stworzyła ten projekt:

„Dzielę się swoją historią, po to, by każdy z niej czerpał, to co chce. Nie czuję się mentorką, dla tego podaję zawarte fakty raczej jako narzędzie do inspiracji”.

Nie móc zobaczyć pełnego kolorów i kształtów świata to prawdziwa tragedia. Setki osób, które nie widzą, starają się jednak spełniać swoje marzenia. Na temat codziennych problemów ludzi niewidomych odważyła się opowiedzieć Katarzyna Nowak, dzięki czemu pojawiło się „12 kropel życia„. Katarzyna, jako osoba pozbawiona zmysłu widzenia, do przygotowania tej pozycji musiała skorzystać ze wsparcia bliskich osób. W efekcie autorka pozyskała pomoc od: Karoliny Kasprzak i Romana Kaweckiego. Było pewne, że będzie to wartościowa lektura, bo przecież Katarzyna Nowak to wykształcona i utalentowana muzycznie artystka, która była laureatką festiwalu Zaczarowanej Piosenki imienia Marka Grechuty w Krakowie. Kiedy osoba niewidoma zaczyna pisać, powstaje coś niezwykłego. Minimalne wsparcie jest mile widziane, ale liczy się zamysł autora. Tekst tej lektury wzbogacają ilustracje przygotowane przez Jerzego Łuczaka. To książka o niepełnosprawności, którą naprawdę warto przeczytać. Tą autorkę warto bliżej poznać, bo jej historia inspiruje.Ślepota to ciężka niepełnosprawność, ale utracić można także inne zmysły. Głuchy pacjent – wyzwania i potrzeby” to książka podejmująca temat komunikacji z osobami głuchymi i słabosłyszącymi. Kwestii do omówienia jest dużo, dlatego autorka, pracująca z takimi pacjentami sporządziła obrazowy opis sytuacji, w jakiej w polskim systemie Opieki Zdrowotnej znajdują się niesłyszący ludzie. Ta książka może być traktowana jako poradnik, który powinien zainteresować osoby głuche, ale również ich bliskich oraz pracowników służby medycznej. Dowiadując się, z jakimi trudnościami w życiu codziennym muszą radzić sobie niesłyszący pacjenci, łatwiej będzie udzielić im pomocy. Ta publikacja zawiera wytyczne pomocowe sformułowane dzięki przeprowadzonym badaniom. Głusi na łamach wywiadów wyznali, co utrudnia im normalne życie. Szczególna uwaga została zwrócona na trzy kluczowe elementy. Jest to: podniesienie świadomości zdrowotnej osób głuchych, potrzeba szkoleń z zakresu form pracy z pacjentami głuchymi, przeznaczone przede wszystkim dla personelu medycznego, a także konieczna obecność wyszkolonych tłumaczy języka migowego.

Autorka precyzyjnie objaśniła, po co powstała ta książka…

„Celem publikacji jest przedstawienie sytuacji pacjenta słabosłyszącego i g/Głuchego w polskim systemie opieki zdrowotnej. Aby obraz ten był pełny, uwzględniono stanowisko personelu medycznego oraz społeczności osób g/Głuchych”.

Niepełnosprawność dotyka także dzieci. Zdaje się, że najmłodsi najbardziej cierpią w tej skomplikowanej sytuacji, ale wraz z rodzicami i opiekunami muszą się w niej odnaleźć. Nie jest łatwo, na szczęście prawdziwa miłość potrafi napisać wzruszające, pełne nadziei historie…

„Kiedy u dziecka diagnozowana zostaje niepełnosprawność, początkowo zazwyczaj pojawia się poczucie zdruzgotania. W takiej sytuacji każda rodzina, a zwłaszcza matka, przeżywa najpierw szok, potem pojawia się kryzys emocjonalny, który może być połączony z huśtawką nastroju…” Specjalistyczny ośrodek pomocy/Centrum Dobrej Terapii.

Książka o niepełnosprawności dziecka, którą warto przeczytać, nosi tytuł „Łóżeczko, z którego wyjęłam miłość”. Adopcja chorego dziecka zmieniła nasze życie. Jest to wzruszająca pozycja napisana przez matkę, która tłumaczy wszystkim zainteresowanym tematem: Jak przygotować się do funkcji rodziny zastępczej, czy adopcyjnej? Mnóstwo praktycznych wskazówek, a w tle historia, która swego czasu poruszyła całą Polskę. Magdalena Madeja, doświadczona pielęgniarka pokochała bowiem podczas pełnionych obowiązków zawodowych chorego Alana. Chłopiec miał wiele problemów zdrowotnych oraz emocjonalnych, ponieważ w dzieciństwie doświadczył przemocy. Po wielu dniach analizowania sytuacji i konsultacji z rodziną kobieta podjęła się adopcji. Nie było to jednak łatwe, ponieważ wcześniej należy przejść szereg procedur. Ostatecznie cała sprawa zakończyła się szczęśliwie. Otoczony rodzicielską miłością Alanek wspaniale się rozwija, a jego mama, Magdalena Madeja, stara się przekonać wszystkich, że adopcja niepełnosprawnego dziecka może być najpiękniejszym wydarzeniem w życiu. Wszystkie obawy oraz trudności rozwieje uśmiech dziecka. To najpiękniejsza nagroda za poświęcenie na rzeczy drugiego człowieka.

„Książka powstała z myślą o przyszłych kandydatach na rodziny zastępcze, rodziny adopcyjne, a także z myślą o potrzebujących, samotnych dzieciach z niepełnosprawnością. (…) Być może wielu z was będzie stało, lub stoi przed podjęciem tak bardzo ważnej i trudnej decyzji, jaką jest adopcja chorego dziecka. Dlatego też pragnę, by ta krótka część naszej historii dotarła do jak największej ilości czytelników’. – Magdalena Madeja

Niepełnosprawność może dotknąć każdego, bez względu na wiek, status społeczny, czy styl życia. Cierpienia, z którymi muszą borykać się „poszkodowani przez los” oraz ich najbliżsi to społeczno-obyczajowy problem, który głęboko porusza. Prawdziwe historie, takie jak te wskazane powyżej szybko zyskują wrażliwych odbiorców. Oprócz literatury faktu w tym obszarze tematycznym można również znaleźć powieści, które za pomocą literackiej fikcji zdołały opisać wszystko to, czego nie da się zapomnieć.

Tutaj znajdziesz książki oraz e-booki dotyczące niepełnosprawności – http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/niepelnosprawnosc/

Warta polecenia książka, która w nietypowy sposób porusza temat niepełnosprawności to „Napisy końcowe”. Jest to zapadająca w pamięci i powieść obyczajowa podejmująca także temat wykorzenienia społecznego i ludzkiej świadomości. Fabuła przenosi do roku 2040 na wyspę, na której egzystują, dwaj ciężko doświadczeni przez los mężczyźni. Jest to sparaliżowany i podłączony do respiratora Steven oraz jego opiekun Daniel. Obaj są emigrantami, którzy wiele lat temu próbowali korzystnie odmienić swój los. Niestety, jak to w życiu bywa, coś poszło nie tak i wszystkie ich plany zostały zniszczone. Gdy odwiedziła ich urzędniczka z organizacji dobroczynnej, los znów ich zaskoczył. Jedna wyspa, dwóch mężczyzn, jedna kobieta i mnóstwo dramatycznych problemów. Niepełnosprawny i jego opiekun będą musieli cofnąć się do przeszłości, by wyznaczyć sobie miejsce w teraźniejszości. Możliwe, że kiedy zrozumieją, że stali się sobie tak bliscy, już nigdy nie będą umieć żyć osobno. Wówczas okazałoby się, że niepełnosprawność potrafi wzmacniać emocjonalną więź. Ta książka, na długo zapada w pamięci.

Na temat wartości „Napisów końcowych” napisał, chociażby recenzencki Kufer kulturalny:

„Problematyka powieści ogniskuje się wobec trzech tematów: zagadnienia ludzkiej świadomości, problemu niepełnosprawności i wykorzenienia społecznego. Powieść jest literacko wyrażoną polemiką z utartymi interpretacjami powyższych zagadnień”.

Zaprezentowane publikacje to książki o niepełnosprawności, które warto przeczytać. Dzięki nim można zbliżyć się do problemu ułomności, z którym muszą radzić sobie inni. Ból fizyczne i psychiczny oraz dziesiątki problemów, których nie doświadczają zdrowi. O tym wszystkim opowiadają te skłaniające do refleksji lektury. Wzruszeń nie będzie brakować, A kiedy zechcemy poznać Kolejne, doświadczone przez los osoby warto zerknąć na biografie
Comment here