Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiKsiążki

Czytanie książek pomaga ograniczać skutki choroby Alzheimera

Rate this post

Choroba Alzheimera stopniowo prowadzi do śmierci. Prognozuje się, że do 2050 roku występowanie choroby wzrośnie czterokrotnie. Leki mogące ją powstrzymać nie istnieją, ale można próbować opóźnić jej postęp. Pacjentom zalecane są ćwiczenia umysłowe. Wskazuje się między innymi, że czytanie książek pomaga ograniczyć skutki choroby Alzheimera.

Czytanie to prozdrowotna aktywność umiejąca umilić każdy czas. Książka na receptę to akcja, która tego dowiodła. W dowolnej chwili, z leczniczego działania książek, każdy może zacząć korzystać.

Sprawdź książki psychologiczne, które poszerzą Twoją optykę na świat i sprawią, że lepiej zrozumiesz nie tylko drugiego człowieka, ale i rzeczywistość, w jakiej się znalazł.

https://tylkorelaks.pl/45-psychologia

Istnieją setki przerażających i nieuleczalnych chorób. Wiele z nich odciska dramatyczne piętno na życiu chorych i ich rodzin. W tej grupie znajdują się przypadłości uszkadzające mózg. Choroba Alzheimera w skrócie AD to nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna. Jednostkę najczęściej rozpoznaje się u osób po 65 roku życia, choć zdarza się, że występuje wcześniej. Od momentu rozpoznania pacjent stopniowo traci funkcje życiowe. Diagnoza – choroba Alzheimera, oznacza, że choremu pozostało około 7 lat życia. Więcej niż 14 lat od czasu rozpoznania przeżywa niecałe 3% chorych. To przerażające, bo nie istnieje żadna terapia mogąca powstrzymać postęp choroby.

„Czytanie jest procesem złożonym i dynamicznym. Na proces ten składają się zjawiska fizyczne, fizjologiczne i psychologiczne” – Malendowicz.

Według prognozy National Institutes of Health do 2050 roku częstość występowania choroby Alzheimera wzrośnie czterokrotnie. Szacuje się, że do tego czasu jednostka będzie dotykać 1 na 85 osób na całym świecie. Starzenie się światowej populacji nie pozwala mieć nadziei na polepszenie sytuacji. Właśnie dlatego ogromną wagę przywiązuje się do sprawdzania wszelkich działań mogących zapobiegać wystąpieniu choroby lub opóźniać jej rozwój. Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek?Nie istnieją skuteczne metody leczenia choroby Alzheimera

Opóźni jej postęp mogą jedynie ćwiczenia umysłowe, fizyczne oraz zrównoważona dieta. Nie jest to oczywiście cudowny lek, ale dla pacjentów znaczenie ma każde działanie mogące opóźnić powstanie problemów z funkcjami poznawczymi.

Czytanie książek pomaga ograniczać skutki choroby Alzheimera

Z pewnością, wszelkiego rodzaju aktywność intelektualna jest zdrowa dla naszych mózgów. Koncentracja na czynnościach wymagających aktywnego myślenia wpływa na maksymalizację pracy umysłu. Fakt, że czytanie powoduje korzystne zmiany w mózgu, wpływając na wzmożoną pracę neuronów, a w konsekwencji na zwiększenie połączeń nerwowych w 2013 roku potwierdził Emory University. Można powiedzieć, że nasze mózgi lubią czytać. W tym miejscu warto podkreślić, że przede wszystkim polecane są lektury emocjonujące. Takie, które pozwalają przeżywać opisane zdarzenia wraz z bohaterami.

Czytanie książek pomaga ograniczać skutki choroba Alzheimera, ale może być również wykorzystywane jak środek zmniejszający ryzyko zachorowania. Potwierdził to zespół lekarzy doktora Roberta Friedlanda z Narodowej Akademii nauk w Stanach Zjednoczonych. Warto więc bezustannie zachowywać umysł w dobrej kondycji poprzez obcowanie z literaturą.

Ponadto naukowcy z Uniwersytetu Yale dowiedli, że czytający żyją dłużej od osób, które nie czytają wcale. Potwierdzono to na podstawie trwających ponad 12 lat badań. To kolejny dowód na zbawienne korzyści płynące z czytania.

Oczywiście o zaletach czytania można opowiadać długo. Większość z nas z pewnością wie już, że obcując z książkami, pobudzamy swoją wyobraźnię, poszerzamy horyzonty myślowe, rozwijamy empatię, zdolność pięknego wypowiadania się, czy konwersacji. Wiadomo także, że czytanie dla przyjemności obniża poziom stresu i jest jedną z najprzyjemniejszych, prozdrowotnych form spędzania czasu wolnego. Po książki powinny więc sięgać osoby w każdym wieku. Zawsze miejmy na uwadze, że trudno byłoby znaleźć równie przyjemną, łatwo dostępną i korzystną dla zdrowia rozrywkę intelektualną.

Potwierdzone badaniami zalety czytania książek mówią same za siebie. Czytajmy więc, by dbać o kondycję naszych mózgów, redukować codzienny stres i zapewniać sobie przyjemny relaks.

Zajrzyj do księgarni internetowej i wybierz książkę dla siebie. Zobacz!
Comment here