Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaDefinicjeKsiążkiPorady

Co to jest zaburzenie dwubiegunowe?

5/5 - (3 votes)

Choroba afektywna dwubiegunowa, zwana również chorobą maniakalno-depresyjną, jest anomalią psychiczną charakteryzującą się ekstremalnymi wahaniami nastroju, z krótkimi okresami normalności pomiędzy nimi. Obejmuje to znaczące zmiany w myślach i zachowaniach jednostki, które mogą trwać godziny, dni, tygodnie, a nawet okresy miesięcy. Choroba afektywna dwubiegunowa może uderzać w ludzi wszystkich grup wiekowych, ras, grup etnicznych i społecznych.

Sprawdź książki psychologiczne, które poszerzą Twoją optykę na świat i sprawią, że lepiej zrozumiesz nie tylko drugiego człowieka, ale i rzeczywistość, w jakiej się znalazł.

https://tylkorelaks.pl/45-psychologiaj

Myśli samobójcze, wyalienowanie i depresja. Choroba afektywna dwubiegunowa. Kilka nieudanych terapii zobacz jak wygląda życie osoby cierpiącej na zaburzenia dwubiegunowe.

Objawy dwubiegunowe

Zazwyczaj jednak dotyka ona osoby we wczesnym dzieciństwie lub w okresie dojrzewania i utrzymuje się przez całe życie. Przyczyn może być wiele, począwszy od przyczyn genetycznych, fizjologicznych, środowiskowych, społecznych, po psychologiczne i neurologiczne. Przyczyną może być codzienny stres w życiu lub trauma, bałagan w związku lub obawy związane z karierą i niepewność w przyszłości. Innymi przyczynami mogą być choroby spowodowane przewlekłymi dolegliwościami, zmiany nawyków zdrowotnych, nadużywanie substancji lub zmiany hormonalne.

Zaburzenia dwubiegunowe wpływają na relacje, wyniki w badaniach i pracy, a czasem nawet mogą być śmiertelne.

Objawy zaburzenia dwubiegunowego

Objawy dwubiegunowe, jeśli zostaną wcześnie rozpoznane, pomagają w ustąpieniu poważnych objawów chorobowych. Chociaż objawy są specyficzne dla danej osoby, ogólne znaki ostrzegawcze manii to trudności w zasypianiu, drażliwość, spędzanie większej ilości czasu i nienormalny popęd seksualny. Osoba dotknięta chorobą może czasami wykazywać nadmierne szczęście, gniew lub agresję. Mogą wykazywać bardzo wysoką samoocenę, wyglądają czasami bardzo energicznie i mogą wykonywać wiele zadań naraz. Mówią dużo, szybciej, szybko zmieniają tematy i nie do końca można przewidzieć, jak się zachowają. Ich myśli są szybsze niż rozmowa. Lubią i mogą podejmować ryzyko: nadużywają narkotyków, alkoholu itp. Nadmierny hazard jest także oznaką choroby afektywnej dwubiegunowej.Z drugiej strony objawy obejmują zmęczenie, brak zainteresowania seksem lub spotykania się z ludźmi. Osoba dotknięta chorobą może nagle zacząć wykazywać skrajny smutek i często płakać. Mają mało energii, brakuje im entuzjazmu i motywacji, aby uczynić życie interesującym. Cierpią na skrajne poczucie winy, bezradności i bezwartościowości. Są bardzo wrażliwi odrzucenie. Brak koncentracji, pamięci i zdolności podejmowania decyzji jest oczywisty. Często śpią i jedzą więcej, często narzekają na ból głowy i bóle brzucha. Myśli o śmierci, samobójstwie i samozniszczeniu pojawiają się wielokrotnie. Pesymistyczne myśli są bardziej dominujące.

Ciężkie przypadki manii lub depresji wykazują oznaki halucynacji, lub urojeń, w których pacjent uważa siebie za sławną osobowość lub notorycznego przestępcę.

Radzenie sobie z sytuacją

Zaburzenia afektywnego dwubiegunowego nie można rozpoznać na podstawie badań krwi itp., ale nie można wykluczyć innych czynników fizycznych powodujących wahania nastroju. Wiele osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową zgłasza objawy manii podczas sezonu wiosennego i objawy depresji jesienią i zimą.

Zdaniem Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego co dziesiąta osoba ma zdiagnozowaną chorobę afektywną dwubiegunową. Mitem jest, że wahania nastroju wpływają tylko na słabych ludzi. Wiele inteligentnych i kreatywnych osób zostało zdiagnozowanych lub uważa się, że doświadczyły zaburzeń nastroju. Lista obejmuje aktorów, artystów, autorów, dziennikarzy, muzyków i tak dalej (Robert Pattinson, Carrie Fisher, Rowan Atkinson, Sting, Mel Gibson, Jim Carrey, Catherine Zeta Jones, Sinead O’Connor, Vincent van Gogh, Virginia Woolf, Kurt Cobain, Ernest Hemingway, Amy Winehouse, Winston Churchill.).

Osoby z chorobą afektywną dwubiegunową częściej cierpią na współwystępowanie zaburzeń lękowych, takich jak zespół stresu pourazowego, fobie społeczne i zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Choroba afektywna dwubiegunowa może prowadzić do innych dolegliwości, takich jak choroby tarczycy, problemy z sercem, migrenowe bóle głowy, cukrzyca i otyłość.

Objawy dwubiegunowe muszą być wcześnie rozpoznane, zdiagnozowane i leczone, aby pomóc osobie żyć pełnią życia.

Leki stosowane w chorobie afektywnej dwubiegunowej opierają się na stabilizatorach nastroju, atypowych lekach przeciwpsychotycznych i przeciwdepresyjnych. Jednak to nie daje natychmiastowej poprawy. Czynniki odżywcze pomagają w pewnym stopniu pokonać wahania nastroju. Polega na uzupełnianiu w diecie kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy B i magnezu. Psychoterapia jest skutecznym podejściem do kontrolowania i stabilizowania nastroju chorego.

Chociaż leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej nie jest łatwe, można ją skutecznie leczyć długoterminową opieką. Zarządzanie osobami z objawami dwubiegunowymi jest możliwe dzięki wszechstronnemu wsparciu rodziny, przyjaciół i pracowników służby zdrowia, którzy pomagają im produktywnie prowadzić życie z największą satysfakcją. Właściwe leczenie rozpoczyna się od zidentyfikowania odpowiedniego specjalisty. Umiejętności eksperta, wiedza i zainteresowanie pomocą muszą dawać pacjentowi zaufanie i zaufanie.
Comment here