Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Książki

Borderlina

5/5 - (1 vote)

Czym charakteryzuje się osobowość borderline?
Jak rozpoznać zaburzenie osobowości typu borderline?
Co warto wiedzieć o osobach z borderline?
Jakie są przyczyny zaburzeń z pogranicza?
Na czym polega leczenie osobowości borderline?
Gdzie szukać pomocy?

Borderline jest rodzajem zaburzenia osobowości, którego nazwę z można przetłumaczyć z języka angielskiego jako ,,osobowość z pogranicza”. Jedna z cech tego typu zjawiska to, między innymi, niestabilność emocjonalna, albo raczej: ,,stabilna niestabilność”. Oczywiście borderline jest chorobą złożoną, na którą składa się bardzo dużo różnych symptomów.

Wera Kubicka to autorka książki ,,Borderline”,  o znamiennym podtytule: ,,Opowieść zainspirowana doświadczeniami autorki o zaburzeniu osobowości z pogranicza”. W przedmowie możemy przeczytać:

,,Uwaga! Czytasz na własne ryzyko. Historia inspirowana jest doświadczeniami z mojego życia. Prawdziwe wydarzenia przeplatają się z fikcją literacką, w związku z czym, wszelkie podobieństwa do osób żyjących, jak i tych nieżyjących, są czysto przypadkowe. Nie mogłoby być inaczej. Chciałam przedstawić zaburzenie osobowości typu borderline z nieco innej strony, tej mniej demonicznej. Z tą diagnozą naprawdę można żyć, nie sprawiając problemów sobie ani innym. Wystarczy oswoić się z własnym wewnętrznym dzieckiem. Przede wszystkim pragnęłam też przekazać, że jeśli nie będziemy nad sobą pracować (i to dotyczy każdego z osobna), to nic się nie zmieni. Podobno nie ma ludzi zdrowych, są tylko ci niezdiagnozowani. Koniec końców, wszyscy jesteśmy chociaż trochę szaleni!”.,,Borderlina” ma postać pierwszoosobowej relacji z życia głównej bohaterki, Elizabeth. Trafia ona do szpitala po próbie samobójczej. Od tego czasu dowiadujemy się wielu szczegółów z jej życia, które wpłynęły na taki, a nie inny stan dziewczyny. Wera Kubicka, dzięki wykreowaniu tak autentycznej w oczach czytelnika postaci, z realistycznymi motywacjami, wiarygodnie przedstawiła problematykę borderline.

Ważnym dodatkiem do opowieści jest bibliograficzna lista przydatnych pozycji książkowych, filmowych, a także numerów, pod które można dzwonić w sytuacjach kryzysowych.

To tylko zarys mojego marnego życia. Wycięty kawałek życiorysu, kwintesencja przeszkód na własnej drodze ku temu, co nieuniknione. Słowa jednak nie opowiedzą całej historii. Często powtarzałam sobie, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Widocznie tak musiało być. Od początku wiedziałam przecież, że nie mogę urodzić tego dziecka. To wszystko musiało się wydarzyć, żeby doprowadzić mnie do miejsca, w którym jestem teraz.

Książka jest adresowana ,,dla niej, dla niego, dla siebie”, zatem dla każdego, kto zmaga się z borderline, lub potrzebuje dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
Comment here