Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaEmocjePsychoterapiaZdrowie

5 rodzajów terapii w leczeniu schizofrenii

Rate this post

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się halucynacjami (słuchowymi, wzrokowymi, węchowymi lub dotykowymi) i urojeniami. To poważna choroba psychiczna, która wpływa na myślenie, emocjerelacje i podejmowanie decyzji. Ponieważ halucynacje i urojenia są tak realne, jak otaczający ich świat, osoba z nieleczoną schizofrenią może czasami mieć problem z odróżnieniem rzeczywistości od urojonej rzeczywistości, którą opisuje ich mózg.

Sprawdź książki psychologiczne, które poszerzą Twoją optykę na świat i sprawią, że lepiej zrozumiesz nie tylko drugiego człowieka, ale i rzeczywistość, w jakiej się znalazł.

https://tylkorelaks.pl/45-psychologia

Chociaż tradycyjne leczenie schizofrenii często wiąże się z wysokimi dawkami leków przeciwpsychotycznych – które mogą być skuteczne, ale często wiążą się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, takimi jak przyrost masy ciała, zmęczenie i drętwienie emocjonalne – wiele osób poszukuje terapii schizofrenii. W rezultacie aż jedna czwarta lub więcej osób ze schizofrenią przestaje przyjmować leki w ciągu pierwszego roku. I tam może pomóc terapia. Oprócz leków, wiele osób ze schizofrenią również korzysta z jakiejś formy psychoterapii lub leczenia społecznego.

Schizofrenia  – zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy psychoz endogennych.

Terapeutyczne sposoby leczenia schizofrenii

Podczas gdy interwencje psychoterapeutyczne mogą być pomocne w radzeniu sobie z objawami schizofrenii, które utrzymują się pomimo leczenia, ważne jest, aby pamiętać, że więcej niż jeden rodzaj terapii pomaga w leczeniu choroby. Poniżej przedstawiono pięć sposobów, w jakie terapia może pomóc w leczeniu schizofrenii.

Indywidualna psychoterapia

Indywidualna psychoterapia pacjentów ze schizofrenią obejmuje regularne zaplanowane rozmowy między pacjentem a specjalistą od zdrowia psychicznego, takie jak psychiatra, psycholog itp. Sesje (najskuteczniejsze, jeśli odbywają się regularnie) mogą koncentrować się na bieżących lub przeszłych problemach, doświadczeniach, myślach, uczuciach lub relacjach. Dzieląc się doświadczeniami z wyszkoloną empatyczną osobą – rozmawiając o swoim świecie z kimś spoza niej – osoby ze schizofrenią mogą stopniowo zrozumieć więcej o sobie i swoich problemach. Mogą również nauczyć się rozwiązywać rzeczywistość z nierealnego i zniekształconego świata, który sprzyja ich nieporządkowi.

Grupy samopomocy

Grupy wsparcia pomagają osobom ze schizofrenią, a ich rodziny czują się mniej samotne. Członkowie grupy oferują sobie wsparcie emocjonalne, akceptację i porady. Niektóre grupy angażują się również w działania na rzecz orzecznictwa, które zwalczają stygmatyzację i działają na rzecz poprawy życia wszystkich osób cierpiących na choroby psychiczne. Rozmawiając z innymi schizofrenikami na temat swoich symptomów i uczestnicząc w dialogu na temat pomocy w chorobach psychicznych, można dostrzec własne problemy w doświadczeniu innych – i być może zdobyć dalsze zrozumienie i spojrzenie na ich chorobę.Ponadto ważna jest samopomoc w innych formach. Realizacja strategii samopomocy, takich jak zmiana diety, łagodzenie stresu i poszukiwanie wsparcia społecznego, może nie wydawać się skutecznym narzędziem przeciwko tak trudnym zaburzeniom jak schizofrenia, ale mogą mieć głęboki wpływ na częstotliwość i nasilenie objawów, a także mogą poprawić swój nastrój i zwiększyć poczucie własnej wartości.

Trening umiejętności społecznych (SST)

SST wykorzystuje zasady terapii behawioralnej do nauczania umiejętności komunikacyjnych, umiejętności asertywności i innych umiejętności związanych z zarządzaniem chorobami i samodzielnym życiem. Umiejętności są podzielone na kilka odrębnych kroków. Po przejrzeniu kroków terapeuta modeluje umiejętności, demonstrując je poprzez odgrywanie ról. Uczestnicy – SST często spotykają się w małych grupach, prowadzonych przez dwóch terapeutów – następnie wykonują odgrywanie ról, aby nauczyć się i ćwiczyć umiejętności. Terapeuci i członkowie grupy dostarczają jednostce konstruktywnej informacji zwrotnej po każdym odgrywaniu ról, a każdy uczestnik ma możliwość kilkakrotnego ćwiczenia umiejętności.Powtarzające się ćwiczenia i poznawanie umiejętności są ważnymi aspektami SST.

Terapia psychospołeczna

Odwyk psychospołeczny koncentruje się na szkoleniach społecznych i zawodowych. Ludzie uczą się umiejętności potrzebnych do interakcji z innymi, życia w społeczności oraz zdobywania i utrzymywania pracy. Na przykład ktoś może nauczyć się, jak ubiegać się o pracę, korzystać z transportu publicznego, pieniędzy i zapamiętywać terminy.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

W CBT psychoterapeuta pomaga osobie zmienić potencjalnie szkodliwe lub destrukcyjne przekonania i zachowania – działania i myśli, które mogły rozwinąć się już w dzieciństwie i wczesnej młodości. Poznanie odnosi się do wzorców myślowych, a terapeuta może pomóc osobom ze schizofrenią przekształcić ich szkodliwe lub negatywne wzorce poznawcze w zdrowsze i bardziej pozytywne przekonania.

CBT opiera się początkowo na wyznaczaniu celów, ich spełnianiu i uzyskiwaniu pewnej samoświadomości i pewności siebie, aby osiągnąć postęp i odnieść sukces w terapii.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie pomocy

Obecnie nie ma lekarstwa na schizofrenię, ale choroba może być skutecznie leczona – zarówno za pomocą leków, jak i terapii. Kluczem jest posiadanie silnego systemu wsparcia i odpowiedniego leczenia dla Twoich potrzeb.

Mimo to pierwszy krok w poszukiwaniu pomocy jest często najtrudniejszy. Wiele razy osoba cierpiąca na schizofrenię nie czuje, że coś jest nie tak – nie uznają swoich zachowań lub myśli za dziwaczne lub nietypowe. Niektórzy ludzie ze schizofrenią obawiają się, że staną w obliczu napiętnowania lub otrzymają negatywną etykietę, jeśli będą szukać pomocy medycznej.

Wiele osób uważa za pomocne rozpocząć od specjalisty zdrowia psychicznego, aby rozpocząć ten proces. Tacy specjaliści są przeszkoleni w rozpoznawaniu objawów schizofrenii i dokładnej diagnozy, wykluczając inne możliwe diagnozy lub problemy, które mogą powodować objawy.
Comment here