Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiDefinicjePsychoterapiaRelacjeZdrowie

Czym dokładnie jest terapia?

5/5 - (12 votes)

Terapia jest w gruncie rzeczy terminem ogólnie używanym do stosowania dowolnej techniki służącej poprawie funkcjonowania fizycznego lub psychicznego człowieka. Używamy tego terminu na tej stronie jako synonimu psychoterapii, czyli zastosowania technik mających na celu poprawę funkcjonowania psychicznego, społecznego i interpersonalnego danej osoby. Poznaj 7 czynników, które sprawią, że terapia będzie skuteczna.

Autobiograficzne książki o borderline – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/autobiograficzne-ksiazki-o-borderline/

Książki z zakresu psychoterapii zaburzeń emocji, psychoanalitycznej terapii zaburzeń osobowości, terapii uzależnień – ZOBACZ

Czego powinienem oczekiwać od terapeuty?

Związek między terapeutą a klientem jest niezwykle ważny i nie należy go lekceważyć. Twój terapeuta to osoba, z którą musisz być szczery, ten, z którym podzielisz się swoimi najciemniejszymi sekretami, swoimi lękami i swoimi marzeniami. Jego zadaniem jest cię wysłuchać, zrozumieć, jak to jest być tobą i poprowadzić cię do odpowiedzi. Twój terapeuta będzie musiał być z tobą szczery i edukować cię w kwestiach związanych ze zdrowiem psychicznym i obecnymi zmaganiami.

Poradniki psychologicznehttp://tylkorelaks.pl/84-poradniki-psychologiczne

Wiedząc o tym, twój terapeuta powinien przede wszystkim być osobą, z którą czujesz się komfortowo. Jest wielu terapeutów, od doradców na poziomie magisterskim po psychologów na poziomie doktoranckim, z których każdy ma inną osobowość i nieco inne podejście do leczenia. Znajdź taki, który ci się podoba. Jeśli nie czujesz się komfortowo, przedyskutuj to. Jeśli to nie pomoże, rozważ innego terapeutę. Pamiętaj, że jesteś klientem, co oznacza, że ​​terapeuta pracuje dla ciebie.

Kto potrzebuje terapii?

Jest wiele powodów, dla których ludzie szukają pomocy u psychologa, po prostu chcąc porozmawiać z kimś i użyć go jako podstawy do poważnych chorób psychicznych. Istnieje kilka powodów, dla których terapia może zostać uznana za potrzebną: (

1) jeśli poważnie myślisz o samobójstwie;

(2) jeśli poważnie myślisz o zranieniu kogoś innego;

(3) jeśli twoje myśli, zachowania lub emocje powodują poważne problemy w twoim życiu lub mają bezpośredni potencjał spowodowania znaczących problemów (takich jak kleptomania, piromania, epizody maniakalne, poważna depresja lub agorafobia).

Następne pytanie brzmi: „kto może skorzystać z terapii?”Otóż, prawie każdy. Terapia nie jest przeznaczona tylko dla osób z poważną chorobą psychiczną, jest również bardzo pomocna dla osób z łagodną lub umiarkowaną depresją, lękiem, trudnościami w relacjach, problemami seksualnymi itp. Ostatnie badania wykazały, że około co 1/5 osoba może w przyszłości cierpieć na depresję w pewnym momencie swojego życia, a około 20 milionów ludzi cierpi z powodu jej konsekwencji. Badania pokazują również, że 1 na 10 osób ma zdiagnozowaną chorobę psychiczną, ale tylko 20% szuka pomocy.

Czy terapia działa?

Prosta odpowiedź… tak, ale to naprawdę zależy od tego, jak zdefiniujesz sukces. Terapia może pomóc osobie rozwiązać istotne problemy w ich życiu, może znacznie zmniejszyć, a nawet wyeliminować objawy depresji i lęku, może poprawić relacje, umiejętności społeczne, a nawet wydajność pracy i motywację. Ale czy może cię wyleczyć ze wszystkich twoich nieszczęść? Niestety, nie jest to magiczna różdżka, terapia działa tak samo jak czynniki (motywacja klienta, poświęcenie i otwartość, doświadczenie i umiejętności terapeuty oraz czynniki zewnętrzne, takie jak czas, zasoby i wsparcie).Czy istnieją różne rodzaje psychoterapii?

Opisując terapię „rozmową” lub psychoterapię, istnieje kilka czynników, które są powszechne wśród większości typów. Przede wszystkim empatia. Wymaga się od praktykującego, aby był w stanie zrozumieć uczucia, myśli i zachowania swojego klienta. Po drugie, nieocenienie ma kluczowe znaczenie, jeśli związek i leczenie będą działać. Wszyscy popełniają błędy, wszyscy robią rzeczy, z których nie są dumni. Jeśli twój terapeuta cię osądza, nie czujesz się bezpiecznie rozmawiając o podobnych sprawach. Wreszcie, wiedza specjalistyczna. Terapeuta musi mieć doświadczenie w sprawach podobnych do twojej, musi być na bieżąco z badaniami i odpowiednio przeszkolony.

Poznaj ciekawe poradniki – http://porady123.pl/Poradniki-c77

Poza tymi podobieństwami terapeuci podchodzą do klientów z nieco innych punktów widzenia, chociaż ostateczny cel pozostaje ten sam: pomóc klientowi zredukować objawy negatywne, uzyskać wgląd w przyczyny tych objawów i przejść przez te problemy oraz zmniejszyć pojawienie się objawów w przyszłości. Trzy główne gałęzie obejmują poznawcze, behawioralne i dynamiczne.

Terapeuci, którzy skłaniają się ku gałęzi poznawczej, będą patrzeć na dysfunkcje i trudności wynikające z nieracjonalnego lub wadliwego myślenia. Innymi słowy, postrzegamy świat w określony sposób (który może być lub nie być dokładny), a to prowadzi do działania i odczuwania w określony sposób. Ci, którzy śledzą więcej modeli behawioralnych, patrzą na problemy wynikające z naszych zachowań, których nauczyliśmy się wykonywać przez lata. Dynamiczny obóz wynika bardziej z nauczania Zygmunta Freuda i bardziej koncentruje się na zagadnieniach rozpoczynających się we wczesnym dzieciństwie, które następnie motywują nas jako dorosłych na poziomie nieświadomości.

Podejścia poznawcze wydają się działać lepiej w przypadku większości rodzajów depresji, a terapie behawioralne działają lepiej z fobiami. Poza tymi dwoma nie stwierdzono żadnych różnic pod względem wyniku. Większość specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego jest obecnie bardziej eklektyczna, ponieważ uczy się, jak leczyć ludzi za pomocą różnych metod. Ci specjaliści są czasami nazywani integratorami.

 

Jak długo trwa terapia?

Długość terapii naprawdę zależy głównie od poruszanych problemów i pragnienia, by jednostka czuła się lepiej. Inne czynniki również odgrywają rolę, takie jak wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny, stresory, inteligencja itp. Zazwyczaj jednak niektóre zaburzenia wymagają tylko krótkotrwałego leczenia, takiego jak proste fobie, impotencja i inne bardzo specyficzne problemy. Niektóre zaburzenia mogą trwać latami, zanim dojdzie do rozwiązania problemu, np. w przypadku ofiar poważnego znęcania się seksualnego lub fizycznego, choroby afektywnej dwubiegunowej lub niektórych zaburzeń osobowości. Jednak w tym czasie leczenie może się nasilić i ustąpić. Leczenie może również postępować bardziej stopniowo, z niewielkimi poprawami w stałym tempie.

Szukasz spokoju, ciszy, chcesz uciec gdzieś? – Może zwyczajnie potrzebujesz urlopu i czas wyjechać w fajne miejscepoczytaj o fajnych miejscach na nocleg, urlop wyjazd na stronie – nocleg24h.pl/blog/ciekawe-miejsca-atrakcje – poznasz atrakcyjne lokalizacje, ciekawe miejsca i zapragniesz tam pojechać i odpoczywać – to może okazać się ciekawą formą Twojej terapii.

Jakie są różnice między terapią a lekami pod względem leczenia i wyniku?

Terapia i leki niekoniecznie są rywalami i często są używane razem dla maksymalnej korzyści klienta. Istnieją pewne zaburzenia, w których prawie zawsze stosuje się leki, takie jak schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa (zaburzenie maniakalno-depresyjne). Osoby cierpiące na inne zaburzenia, takie jak te związane z depresją i lękiem, mogą odnieść korzyść z leczenia, nawet jeśli służy ono jedynie jako tymczasowe rozwiązanie do czasu, aż efekty terapii staną się skuteczne.

Ci, którzy sprzeciwiają się zwiększonemu stosowaniu leków w leczeniu zaburzeń psychicznych, twierdzą, że zapewniają szybką poprawę, ale nie rozwiązują podstawowych problemów. Innymi słowy, lekarstwa zasłaniają objawy, nie ulegając zaburzeniu. Z drugiej strony terapia może koncentrować się zarówno na objawach, jak i na podstawowych problemach.

 

Książki psychologiczne – http://tylkorelaks.pl/45-psychologia – powieści i poradniki.

 

Podsumowując, leczenie występuje z wyboru, chociaż często łączy się je z terapią, w przypadku schorzeń takich jak schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa. Leki zazwyczaj działają szybciej niż terapia, ale po zaprzestaniu leczenia objawy powracają, chyba że podstawowe problemy zostaną rozwiązane. Terapia jest wolniejszym procesem, a wyniki mogą nie być odczuwane tak szybko, ale jest to rozwiązanie długoterminowe dla wielu problemów ze zdrowiem psychicznym.

Pamiętaj: Aby skorzystać z psychoterapii, należy uzyskać odpowiednie skierowanie, np. od lekarza psychiatry.
Comments (1)

  1. […] Czym dokładnie jest terapia? Sprawdź […]

Comment here